Kopš seniem laikiem valodas ir veidojušās un attīstījušās nevis izolēti, bet gan saskarsmē ar citām valodām un kultūrām.
Latviešu valodai radnieciskā ir lietuviešu valoda. citvalodu ietekmi saglabā vairs tikai izloksnes un vecākie rakstu avoti. Šīs valodas liecības var sniegt vērtīgas ziņas par mūsu vēsturi, par mūsu valodas attīstības ceļiem.
Ieskatoties latviešu literārās valodas vēsturē, Eiropas valodu galvenie elementi ir nākuši no latīņu un grieķu valodas. tieši latīņu un grieķu valodas cilmes aizguvumu klāstā ir galvenā nozīme latviešu valodas terminoloģijā.
Un tā, laika gaitā attīstoties valodai, notiek arī sabiedrības attīstība un valodas kultūra, un katru konkrētu valodu nosaka ne tikai tā struktūra, bet arī sabiedrības vēsturiskā attīstība.
Valodas kultūru ietekmē sociālie, politiskie, ekonomiskie un kultūras faktori. Valodas pareiza ievērošana ir atkarīga no daudziem apstākļiem un to cēloņi var būt dažādi. Tās pamatā ir cilvēku paviršība, valodas nabadzība, cilvēka izglītības un intelektuālais līmenis.
Lai gan ar likumu ir noteikts, ka Latvijā pastāvošā valoda ir latviešu valoda, bet bieži daudzās iestādēs mēs saskaramies ar divvalodību. Un līdz ar to daudzās iestādēs un bez izņēmuma arī slimnīcās , kurās strādājošie ir ļoti daudz citu tautību cilvēki.
Valodu ietekmē kultūra un pretēji vai citiem vārdiem – valoda un kultūra nav šķirami jēdzieni.
Tāpēc valoda ir jākopj un jāsargā, un to mēs nevaram izdarīt, ja paši neievērosim latviešu valodas normas. Ir tāds jēdziens, ka žargons, ko mēs lietojam ikdienā sarunājoties paši nepamanām, jo tas ir tā saplūdis ar mūsu ikdienas valodu, sarunājoties ar citiem, draugiem, darbā ar kolēģiem. Žargons ir aizgūti vārdi no citām valodām. Ja izskaustu visus žargona vārdus un teikumus, sarunu valoda kļūtu manāmi šaurāka.
Mans referāts ir vairāk kā uzskates materiāls par to, kāda ir medicīnas māsas valoda saskarsmē ar pacientiem un tāpēc pievērsu uzmanību saskarsmes principiem. Šī tēma man likās ļoti aktuāla, jo mums…