Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:903967
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 22.03.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Vairākumam jauno ES valstu izdevies gūt ievērojamus panākumus inflācijas samazināšanā līdz viencipara skaitlim. Tomēr, ja inflācija jau ir samērā zema, samazināt to vēl vairāk nepārprotami ir sarežģīts uzdevums. Pašreizējo inflācijas līmeni acīmredzot ietekmē vairāki mikroekonomiskie un makroekonomiskie faktori, t.sk. cenu liberalizācija, privatizācijas procesi, samērā ekspansīva fiskālā politika un nemainīgas inflācijas gaidas. Kā viens no galvenajiem augstākas inflācijas cēloņiem valstīs, kurās notiek izlīdzināšanās procesi, tiek minēts arī straujā attīstībā esošo valstu tirgojamo preču sektora ievērojamā ražīguma kāpuma radītais inflācijas spiediens (t.s. Balasas-Samuelsena efekts).
Tomēr rūpīgāka inflācijas norišu izpēte liecina, ka ar šo efektu vien nevar izskaidrot inflācijas rādītāju dažādību eiro zonā. Turklāt, lai gan Balasas-Samuelsena efekts ir svarīgs, tā nozīmi, skaidrojot jauno valstu pašreizējos inflācijas rādītājus, nedrīkst pārspīlēt. Vairākums empīrisko pētījumu vērtē Balasas-Samuelsena efektu 1-2 procentu punktu robežās. Tomēr tas nenozīmē, ka centieni nodrošināt reālo konverģenci ir pretrunā ar tālāku inflācijas līmeņa samazināšanu.
Māstrihtas inflācijas kritērijs nav uzskatāms par tūlītēju prasību, bet drīzāk par centrālo banku vidēja termiņa mērķi. Eiro zonas dalībnieku pieredze liecina, ka nominālo un reālo konverģenci iespējams un to arī vajadzētu censties panākt vienlaikus. Grieķijas (arī Spānijas un Portugāles) pieredze apstiprina, ka veiksmīgās pievienošanās eiro zonai galvenais elements bija sekmīga ar Balasas-Samuelsona efektu nesaistīto inflācijas avotu kontrole.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties