SECINĀJUMI
Analizējot intervijas pēc izvēlētajiem atslēgas vārdiem - Loma, Īpašības, Ikdienas pienākumi, Trūkums, Noslodze var secināt, ka:
1. Māsas loma praksē ir ļoti svarīga un māsa kā darbinieks ir neaizstājama.
2. Māsas loma pacientu izglītošanā ir atkarīga no katras ģimenes ārsta prakses individuāli, izglītošanu var veikt tikai ģimenes ārsts, tikai māsa, vai abi kopā.
3. Svarīgākās māsas īpašības ir iecietība, atsaucība un sapratne, jo šis viss veido labu savstarpējo komunikāciju gan ar pacientu, gan ģimenes ārstu.
4. Svarīgākie māsas ikdienas pienākumi ir pacientu izglītošana, papīru dokumentācija, dažādu manipulāciju veikšana un prakses pacientu plūsmas regulēšana.
5. Māsu noslodze ir pārāk liela, tāpēc māsas ātrāk vai vēlāk saskaras ar izdegšanas sindromu un vairs nevēlas turpināt strādāt šajā profesijā.
6. Latvijā trūkst māsu, jo atalgojums ir neadekvāts pret padarīto darbu, tāpēc daudzi zinoši medicīnas darbinieki dodas strādāt uz ārvalstīm.
7. Lai māsas darbā nebūtu pārslodze, māsai ikdienā būtu jāpieņem vidēji 5-10 pacienti. Atkarīgs no darbavietas, ģimenes ārsta praksē vairāk pacienti, slimnīcas nodaļās mazāk.
Darba izvirzītai mērķis – “Noskaidrot cik svarīga ir ambulatorās māsas nozīme ģimenes ārsta prakses izveidē gan no ārstu, gan pacientu puses” ir sasniegts, tika analizētas astoņas intervijas, kurās noskaidrots citu cilvēku viedoklis par šo tēmu. Visi iepriekš izvirzītie darba uzdevumi tika izpildīti. Pēc literatūras sīkākas izpētes un intervijas analīzes noskaidrots, ka hipotēze – “Māsa ir svarīga ģimenes ārsta prakses uzbūves daļa, kas kopā ar ģimenes ārstu nodrošina pacientam vajadzīgo aprūpi” ir apstiprinājusies.
…