MARKSISMA IDEOLOĢISKAIS PAMATS
Divi izcili vācu filosofi Kārlis Markss (1818.-1883.g.) un Fridrihs Engelss (1820.-1895.g.) tiek uzskatīti par marksisma filosofijas pamatlicējiem. Kaut gan paši savu darbību attīstīja uz Hēgeļa filosofijas pamata. Markss un Engelss par savu galveno uzdevumu atzina Hēgeļa ideālisma pārvēršanu un viņa dialektikas attīstīšanu, savienojot to ar Feeirbaha materiālistisko pasaules uzskatu.
Hēgeļa ideālisma pārveidošana tika sasaistīta ar atteikšanos no domāšanas un esamības identitātes principa. Marksisma filosofijā ietvertā ideja tiek precizēta kā domāšanas un esamības vienība, tātad- konkrēta identitāte starp domāšanu un esamību, kura tajā pašā laikā satur zināmu atšķirību. Un tā visa rezultātā radās materiālistiskā dialektika kā mācība par esamības un domāšanas pašām vispārīgākajām likumsakarībām.
Kārlis Markss savu dialektikas izpratni izklāstīja darbā “Kapitāls”. “Par savas teorētiskās darības mērķi Markss uzskatīja kapitālistiskās iekārtas sagraušanu un jaunas, labākas pasaules uzcelšanas pamatošanu.”Taču Engelss galvenokārt pievērsās dialektikas pamatošanai dzīvajā un nedzīvajā dabā, tādēļ viņa pētījumiem vēlāk tika dots nosaukums “Dabas dialektika”. Engelss vēlējās pierādīt, ka ne tikai domāšanai un sabiedrības dzīvei ir raksturīgas dialektiskās likumsakarības, bet arī dabai tās ir tikpat raksturīgas. …