Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:759453
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 21.01.2015.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Mariešu valoda šodien.
Šodien mariešu valodas runātāju ir apmēram 550 tūkstoši (Apmēram 500 tūkstoši pļavas mariešu un apmēram 50 tūkstoši kalnu mariešu.) Balstoties uz Mari El konstitūciju, mariešu valoda atzīta par vienu no valsts valodām, bet 1995. gadā Mari El pasludināta par daudznacionālu republiku, visiem tās iedzīvotājiem lietot un attīstīt dzimto valodu un kultūru, neatkarīgi no to etniskās piederības.
Igaunija un Somija pārmet Krievijai somugru — mariešu apspiešanu. Starptautisko organizāciju uzmanība Mari republikai pievērsta arī tādēļ, ka marieši kā etniska grupa sāk lēnām izzust. Lai gan oficiāli Krievijā dzīvo 670 000 mariešu, vairs tikai retais no viņiem runā mariešu valodā. Mari republikā palikuši tikai ap 300 000 cilvēku, kuri sevi uzskata par mariešiem. Kā etniska grupa marieši ir izveidojušies mūsu ēras pirmā gadu tūkstoša beigās. Krievijas valsts sastāvā viņu apdzīvotās zemes tika iekļautas tikai XVI gadsimtā, līdz tam marieši bija Zelta Ordas un Kazaņas hanistes pakļautībā. Pēc nonākšanas Krievijas impērijas pakļautībā daļa mariešu, negribēdami samierināties ar piespiedu kristianizāciju, palika pagāni un sāka izceļot uz Urāla kalniem, kur Krievijas vara bija vāja.
Daudzi uzskata, ka marieši, kuri palika dzīvot savā dzimtenē, spītīgi paliekot pie pagāniskās pārliecības, vairāku gadsimtu gaitā ir spējuši saglabāt savu kultūru un valodu.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties