Izlikšanās par vientiesi – tādā veidā cilvēks ir reaģējis uz manipulāciju, bet skaļi to nodēvējis par pārpratumu vai nelielu samulsumu no viņa puses. Pirms turpināt sarunu, jānoskaidro pārpratums un jānovērš apjukums. Šādā veidā var izvairīties no atklātas konfrontācijas ar manipulatoru – viņš var saglabāt cieņu savas acīs tomēr ir saņēmis smalku brīdinājuma signālu.
Perspektīvas maiņa – nevis tieši reaģēt uz manipulēšanas mēģinājumu, bet uzaicināt sarunu biedru paraudzīties uz lietu ar cita acīm, tas ir, apzināti panākt perspektīvas maiņu.
Pasargājot sevi no manipulācijas, mēs pasargājam savu identitāti un ego, jo mums taču pašiem ir savas domas un viedoklis, mēs nedrīkstam pieļaut, ka manipulācijas ietekmē pieņemam nepareizo lēmumu, kuru pēc tam bieži vien nākas nožēlot.
No visa uzrakstītā var secināt, ka manipulācija ir mūsu dzīves sastāvdaļa un, manuprāt, manipulējam kaut reizi dzīvē mēs katrs. Piemēram, kaut vai bērnībā, reti kurš ar asaru un brēcienu palīdzību nemēģināja piespiest vecākus nopirkt kādu rotaļlietu vai saldumu. Spēju manipulēt nevar definēt ne kā sliktu, ne labu īpašību, jo no vienas puses manipulējot mēs atņemam otram izvēles iespējas un viņa viedokli, bet no otras puses tā mēs iegūstam sev vēlamo rezultātu. Jāmēģina saskatīt, kad ar mums mēģina manipulēt un nepieļaut šī procesa turpinājumu. Manipulācija ir neatņemama daļa cilvēku dzīvē, jo bez tās pārdevēji varbūt nevarētu pārdot tik sekmīgi preces un mediji piesaistīt sabiedrības uzmanību.
…