Pagājušā gadsimta beigu un šī gadsimta sākuma vācu sociologs, politologs un filozofs MAKSS VĒBERS tiek pelnīti uzskatīts ne tik vien par mūsu simtgades, bet vispār par vienu visu laiku izcilākajiem, spožākajiem un ietekmīgākajiem sociālajiem domātājiem. Mēs varam skatīties praktiski jebkuru sociālo zinātņu svarīgāko jomu jeb nozari, un redzēsim, ka Vēbera vārds allaž tiek minēts, viņš ir radījis teorijas kas joprojām tiek ierindodas bāzes teoriju skaitā. Tā tas ir aksioloģijas disciplīnā, politiskās uzvedības, reliģijas, kulturoloģijas, stratifikācijas un daudzās citās sociālo zinātņu apakšnozarēs.
Iespējams, ka visspēcīgāk par MAKSA VĒBERA ieguldījumu un tā novērtējumu no akadēmiskās pasaules puses liecina Eiropas sociologu asociācijas veiktā aptauja par gadsimta nozīmīgāko socioloģijas darbu (grāmatu). Aptauja vēl nav pabeigta, bet šobrīd grāmata nr.1 ir Vēbera "Saimniecība un ekonomika", bet nr.3 - "Protestantisma ētika un kapitālisma gars", kuras atreferēšana ir šī referāta galvenais uzdevums [2].
Refrāta tālākie virsraksti atbilst darba - "Protestantisma ētika un kapitālisma gars" daļu nosaukumiem. Tas darīts ar nolūku lai pēc iespējas adekvātāk parādītu darba struktūru, saturu un garu. No katras darba nodaļas referātā ir ņemtas un saīsinātā veidā atreferētas, manuprāt, nozīmīgākās hipotēzes, to pierādījumi un secinājumi. Nobeigumā ir Vēbera secinājumi un mēģinājums darbu novērtēt no mūsdienu redzes viedokļa (zinot cilvēces 70 gadus ilgo attīstības gaitu pēc grāmatas uzrakstīšanas) un piemērot tā idejas jaunajiem apstākļiem.…