Pirmajā uzdevumā ir jāizvēlas praktiskā problēma un jākonstruē tai stāvokļu telpa. Savā darbā, kā praktisko problēmu es izvēlos ģitāras nopirkšanu. Tālāk seko problēmas apraksts.
Pieņemsim, ka kāds cilvēks pēc vārda Jānis pirmo reizi nolēma nopirkt ģitāru, bet šajā lietā viņš nejutās eksperts. Jāņa draugs Artūrs deva padomu apmeklēt veikalu "A&T trade" un kādā saulainā dienā Jānis ierādās veikalā. Ja Jānim būtu pieredze ģitāras nopirkšanā, tad viņa saruna ar veikala pārdevēju varētu sākties no jautājuma par konkrētu ģitāru izgatavotāju firmu. Pēc tam tālāk precizējot to, kas viņam ir vajadzīgs viņš prasa parādīt viņam veikala esošas šī firmas bass vai solo ģitāras. Nākošajā soli Jānis ņem ģitāru rokās izpēta tas pamatelementus, izmeģinā skaņu. Atkarībā no tā, kādu skaņu viņš grib iegūt, viņš izmeģinā akustiskas, pusakustiskās un elektriskās ģitāras. Beigu beigās ja cena apmierina Jānim, tad viņš to nopirks.
Bet savas problēmas nostādnes sākuma es iezīmēju, ka Jānim šādas pieredzes nav, tāpēc viņš visu augšā aprakstītu ciklu droši vien atkārtos pretējā kartībā, uzsakot no tā kādiem mērķiem viņš grib nopirkt ģitāru un atkarībā no tā cik naudas viņam ir "kabatā". Šajā situācijā iniciatīva piederēs pārdevējam un pārdevējs, uzdodot uzvedinošus jautājumus, viņš beigu beigas piedāvās atbilstošu instrumentu (ja tāds ir veikalā).
Savam uzdevumam es uzzīmēju atbilstošu stāvokļu telpu, kas ir attēlota zīmējumā Nr1, kas atrodas zemāk.
Pagājuša nodalījuma beigās rakstot par to, ka Jānis rīkosies pretējā secībā, es domāju par pārmeklēšanu, virzītu no mērķa. Mērķi Jānim var definēt pietiekami skaidri. Piemēram viņš grib nopirkt ģitāru, lai spēlētu rok-grupā. Viņš izvēlas vidējas cenas ģitāru. Ja viņš vēl zina, ka viņam patik Gibson firmas ģitāras, tad uzzimētā stāvokļu telpā viņš virzīsies no G2 uz virsotni S3.…