Līdz ar maksātnespējas lietas ierosināšanu administratoram ir aizliegts veikt individuālas darbības, ar kurām tiek nodarīti zaudējumi kreditoru kopuma interesēm.
Pēc iecelšanas un līdz lietas izskatīšanai tiesā administrators veic šādas darbības:
- sastāda pārskatu par parādnieka norēķinu kontos un kasē esošo naudas līdzekļu apjomu un parādnieka pamatlīdzekļu un apgrozāmo līdzekļu bilances vērtību un iesniedz šo pārskatu tiesā līdz noteiktajam lietas izskatīšanas termiņam;
- apzina parādnieka valdījumā vai turējumā esošo trešajām personām piederošo mantu;
- sastāda kreditoru sarakstu pēc parādnieka grāmatvedībā esošajiem datiem.
Pēc pasludināšanas par maksātnespējīgu, parādnieks zaudē tiesības rīkoties ar savu mantu, kā arī ar viņa valdījumā vai turējumā esošo trešo personu mantu un šīs tiesības iegūst administrators – attiecīgi parādnieka pārvaldīšanu veic administrators. Šajā brīdī apstājas nokavējuma naudas un procentu pieaugums prasījumiem (nodokļu prasījumiem tiek pārtraukta arī pamatparāda palielinājuma naudas aprēķināšana).
Ja parādnieks ar tiesas spriedumu pasludināts par maksātnespējīgu, tas uzskatāms par maksātnespējīgu no maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas dienas.
Pēc parādnieka pasludināšanas par maksātnespējīgu administrators veic šādus pienākumus:
- sniedz Uzņēmumu reģistram, bet gadījumos, kad parādniekam pieder nekustamais īpašums, - arī attiecīgajai Zemesgrāmatu nodaļai noteikto informāciju par parādnieka pasludināšanu par maksātnespējīgu;…