Pasaules praksē sākotnēji bija izveidojušies divi atšķirīgi viedokļi par maksātnespējas procesu, katrs no tiem bija pilnīgi pretējs maksātspējas risināšanas modelis. Amerikā tika uzskatīts, ka ar maksātnespējas lietas ierosināšanu, uzņēmumam tiek nomainīta vadība, tas tiek mainīts un atjaunota maksātspēja, bet Anglijā pilnīgi pretēji – uzņēmuma likvidācija, kuras galvenā jēga ir kreditoru tiesību aizstāvēšanas nolūkā izpildīt saistības pret kreditoru. Mūsdienu tirgus ekonomika ir prasījusi izmaiņas šī jautājuma regulēšanā, apvienojot šos abus iepriekš minētos maksātnespējas modeļus, kā arī izveidojot jaunus un tā ir arī šodienas maksātnespēja.
Maksātnespējas process ir samērā komplicēts. Tajā ir iesaistītas personas un personu grupas, kur katrai no tām piemīta subjektīvās tiesības un juridiskie pienākumi saistībā ar maksātnespēju. Lai nodrošinātu parādnieku interešu aizsardzību, kreditoru intereses, un, lai nepastiprinātu arī komercdarbības vidi, maksātnespējas procesa tiesisko regulējumu nosaka valsts savas kompetences ietvaros.
Maksātnespēja ir personas finansiālais stāvoklis, kad tā nespēj nokārtot savas parādu saistības. Maksātnespēja un tās tiesiskais regulējums šodien ir aktuāls jautājums kā tautsaimniecībā, tā arī jurisprudencē. Komercdarbībā maksātnespēja ir viens no komercsabiedrības finansiālā stāvokļa posmiem.
Kā darba tēmu par ‘’Maksātnespējas process’’ izvēlējos jo uz šo brīdi esmu ļoti saistīts ar pāris darījumiem, kas pie kā līdzīga varētu novest, tāpēc aplūkojot šo tēmu tuvāk tas man palīdzēs nenonākt šādā stāvoklī. ( Cerams ). Savā darbā es apskatīšu vairākas problēmas un salīdzināšu jau ar esošām un bijušām lietām, un mēģināšu rast iespējamos problēmu risināšanas veidus.…