Izglītība spēlē milzīgu lomu katra cilvēka liktenī, tas ir pamats dzīves labklājībai un ir kā cilvēka dzīves kvalitātes rādītājs. Izglītība ir ieguldījums cilvēciskajā kapitālā. Apmeklējot skolu, cilvēks veido bāzi savām zināšanām, kas vēlāk, visas dzīves laikā spēj ietekmēt kapitālu, ģimenes budžetu, pārticību, dzīves līmeni, kā arī daudzas citas jomas. Katram izglītības posmam ir sava nozīme. Bērnudārzs attīsta bērna radošo pasauli, komunikācijas spējas, domāšanu un pieradina pie dienas režīma. Pamatskola un vidusskola sniedz vispārējas zināšanas dažādās jomās - matemātikā, valodās u.t.t. Šī izglītība palīdz ieraudzīt jaunā cilvēka spējas un talantus. Tāpēc, ņemot vērā arī Latvijas krīzes apstākļus, es uzskatu, ka ļoti aktuāla tēma ir jauniešu izglītība, kuru, neapšaubāmi, visās jomās, ietekmē mācību un izziņas literatūras nodrošinājums un pieejamība. Tāpēc, izvērtējot tēmas aktualitāti, mans pētījuma objekts ir skolu nodrošinājumu ar mācību grāmatām, un pētījuma priekšmets ir Viļakas novada skolu nodrošinājums ar mācību grāmatām un izziņas literatūru. Par savu darba mērķi esmu izvirzījusi noskaidrot mācību grāmatu īpatsvaru Viļakas novadu skolu budžetā.
Mācību grāmatu un izziņas literatūras klāsts būtiski ietekmē tālāko skolēnu sekmīgu mācību, paredzētās programmas apgūšanu un izglītības iegūšanu. Tāpēc mani darba uzdevumi ir:
1.Apzināt un analizēt skolu budžetu 2005. – 2007. gadam;
2.Izvērtēt mācību grāmatu īpatsvaru skolu budžetā;
3.Noskaidrot mācību un izziņas literatūras pielietojumu skolās.
Es vēlos pieradīt, ka skolu nodrošinājums ar mācību grāmatām ir pietiekošs un to izmantošana ir efektīva (pilnvērtīga). Darba izmantotas metodes ir literatūras analīze, datu apstrāde, aprēķini, salīdzināšana, anketēšana, lai uzzinātu skolēnu viedokli, analīze.
Pētījuma veikšanas laiks ir 2008. gada septembris - 2009. gada marts.
Sākumā es vēlos noskaidrot, kas ir budžets, kāds ir to pielietojums un kāda nozīme ir skolas budžetam.
Budžets vispārīgā nozīmē ir ieņēmumu un izdevumu plāns kādam noteiktam laika posmam, darbam, pasākumam vai funkcijai. Budžetus plaši pielieto ģimenes (mājsaimniecības), uzņēmumi, valstis, pašvaldības, skolas utt. Es darbā vairāk pievērsīšos skolas budžetam. Budžeti tiek izstrādāti arī īstenojot dažādus projektus.
Tas ir naudas vienībās sadalīts uzņēmuma finansu plāns konkrētam kalendārā laika periodam – budžeta periodam. Budžeta periods ir laiks, kurā ir spēkā atbilstošais budžets. Tradicionāli budžets tiek gatavots vienam gadam.…