Secinājumi
Mācību motivācijas priekšnoteikumi ir uzdevuma pieņemšana, prasme aktīvi izpildīt nepieciešamās darbības, paškontroles iespējas. Savukārt, lai izpildītu šos priekšnoteikumus, nepieciešams apzināties izpildāmās mācību darbības mērķi un nozīmi, piešķirt šai darbībai emocionālu formu, uzturēt bērnu zinātkāri. Interesi un zinātkāri nodrošina, kā arī domāšanu stimulē problēmsituācijas un uzdevumu dažādība.
Svarīgi atcerēties, ka mērķi bez motīviem nesekmē mācīšanos. Bez mērķiem pat vislabākie motīvi var palikt tikai par vēlēšanos. Motīvs veido ievirzi uz darbību, mērķa meklēšana un apzināšanās nodrošina reālās darbības izpildi.
Skolēnu mācīšanās motivāciju veido ļoti daudzi faktori, kas ir savstarpēji saistīti un ietekmē skolotāju darba rezultātu. Mācībās nozīmīgākie ir bērna iekšējie motīvi, viņa vēlēšanās mācīties. Tā savukārt jāizkopj, prasmīgi veidojot mācību procesu.
Neviens motivācijas paņēmiens nevar palīdzēt sasniegt visus mācību mērķus ar visiem skolēniem. Skolotājam jāpārzin dažādi mācīšanās motivāciju veicinošie paņēmieni, lai varētu tos veiksmīgi pielietot mācību nodarbībā. Katrā klasē, situācijā un ar katru skolēnu mācību motivācijas veicināšanas ceļš būs citādāks.
Noteikta loma ir arī skolotāja personībai, kas spēj vadīt, ieinteresēt un saliedēt skolēnus ar dažādām uztveres spējām un rakstura īpatnībām.
…