IEVADS
Es izvēlējos rakstīt referātu par poļu un austriešu sociologu Ludvigu Gumploviču. Es izvēlējos rakstīt tieši par šo sociologu jo lekcijā mēs tikai īsuma iepazināmies ar viņa darbiem un man gribējās uzzināt vairāk par viņa ieguldījumu socioloģijā. Savā darbā es mazliet apskatīju viņa biogrāfiju. Pieminēju vietas kur viņš strādāja, ka arī darbus ko viņš ir uzrakstījis. Precīzāk: „Socioloģija un politika”, „Rases cīņa" un „Socioloģijas pamati”. Vēl manā darbā tiek apskatītas viņa teorijas. „Varmācības teorija” un „Socioloģiska valsts teorija ”.
LUDVIGS GUMPLOVIČS
(1838 – 1909)
Ludvigs Gumplovičs bija poļu un austriešu sociologs un tiesību zinātnieks. Viņš bija sociālā darvinisma pārstāvis. Pasniedzējs Krakovā un Gratsā universitātēs, daudzu socioloģisku un juridisku darbu autors, "Sociāla konflikta teorijas” pamatlicējs, "Etnocentrisma", „Valsts”, „rasu un sociālas attīstības likumu izcelsmes” oriģinālu teoriju autors. Galvenie darbi: "Rase un valsts" (1875), "Rases cīņa" (1883), ”Socioloģijas pamati”, ”Socioloģija un politika”, ”Socioloģiska valsts ideja” un citi. ( Vilks A., 2007.g.)
Gumplovičs visai pārliecinoši parādīja principiālu socioloģijas atšķirību no vēstures, psiholoģijas, tiesībām, politekonomijas, noteicot tās objekta un pētījuma priekšmeta specifisku raksturu. Uzsverot, ka vēsturei un citām humanitārām zinātnēm priekšmets ir tās vai citas personības darbības, notikumi, Gumplovičs pamato, ka socioloģijas "priekšmetu sastāda sociālu grupu kustību sistēma, kas paklausās tikpat mūžīgām, nemainīgiem likumiem, kā saule un planētas". Ar socioloģijas priekšmetu, pēc Gumploviča, ir cilvēces attīstības likumsakarības, viņa klašu, sociālu grupu, sociālu attiecību, kas rodas no cilvēcisku grupu un kopuma mijiedarbības. "Sameklēt sociālas attīstības visos šajos tik atšķirīgos procesos sociālus likumus, kas darbojas tajos un pārvaldnieki ar tiem, - rakstīja Gumplovičs, - dižena un nebūt ne viegls socioloģijas uzdevums". Gumplovičs pirmais socioloģijā ne tikai noformulēja tās kopējos un specifiskus likumus, bet arī radīja to klasificēšanu. …