Secinājumi
1. Lotosa efekta izmantošana dažādās darbības sfērās paver jaunas iespējas, piemēram, ietaupīt enerģiju, attīsta tādas jomas kā tekstilrūpniecība, celtniecība.
2. Daudzi šobrīd pieejamie nanoprodukti ir balstīti uz lotosa efekta izmantošanu, jo īpašības, kas piemīt lotosam - pašattīrīšanās un ūdens atgrūšana - ir noderīgas, piemēram, dažādiem tīrīšanas līdzekļiem, saules baterijām.
3. Ražotāji, kas izgatavo nanoproduktus, kuru nosaukumā iekļauj priedēkli „nano”, līdz galam neatklāj šo produktu sastāvu, tāpēc nepastāv garantija, ka to ražošanā patiešām pielieto nanotehnoloģiju, piemēram, produkti Glass cleaner, Nanopro pilda savas funkcijas, taču nevar nešaubīgi apgalvot, ka tie ir nanoprodukti, lai gan tiem piemīt lotosam līdzīgas īpašības.
4. Produkts Nanopro, kurā nanodaļiņas novietotas blīvāk un ir mazākas, ar ūdeni veido lielāku saskarsmes leņķi un, noripojot nost no virsmas, atstāj to sausāku, nekā produkts Glass cleaner, kurā nanodaļiņas ir lielākas un izvietotas retāk, tas nozīmē, ka jo blīvāk novietotas un mazākas nanodaļiņas, jo spēcīgāks efekts tiek panākts.
5. Hipotēze apstiprinājās: testētajos produktos ir daļiņas, kas ir apmēram 100 – 800 nanometrus lielas, produkti aizpildīja virsmas (stikla) poras un veidoja nanostrukturētu virsmu, kas līdzinās lotosa lapas struktūrai.
6. Iegādāto un citu nanoproduktu ietekme uz cilvēka veselību joprojām nav skaidra, tāpēc ieteicams lietot produktus uzmanīgi.
…