Ruļļos, kuru pārsega materiāls bojāts, iekļūst daudz gaisa, kas izraisa masas aerobo bojāšanos. Šādos apstākļos listēriju daudzums strauji savairojas līdz 106 gramā. Tad bojāts tiek viss ruļļa saturs. Uzskata, ka ruļļu skābbarība, kurai ir aerobās bojāšanās pazīmes, neder dzīvnieku ēdināšanā, jo tās var izraisīt tādas slimības kā, piemēram, meningīts, encefalīts, septicēnija vai akūtu infekcijas slimību - listerozi.
Listērijas atrastas arī pienā. Pasterizācija likvidē šīs baktērijas, bet noteiktās mīksto sieru šķirnēs tās var palikt lielā daudzumā, jo šo sieru gatavošanas process līdzīgs ieskābēšanai. Šie mikroorganismi sierā, glabājot to 4°C temperatūrā, spējīgi izdzīvot pat gadu.
Ja ruļļos ietin pārāk mitru masu, tajā arī nenorisinās vēlamie fermentācijas procesi, bet rodas labvēlīgi apstākļi gan enterobaktēriju, gan klostrīdiju attīstībai. Šie apstākļi nopietni ņemami vērā, gatavojot ruļļu skābbarību.
6. Secinājumi
Manuprāt, katram saimniekam, lai iegūtu lopbarību ir jāvēro gan laika apstākļi, gan kultūras augšanas laiks. Pļaujas laikā nopļaujot zāli, kas ir par ilgu augusi nebūs tik daudz barības vielu, cik pļaujot īstajā brīdī. Protams arī viss ir atkarīgs no laika apstākļiem. Visgrūtāk būs iegūt sienu, ja neseko līdzi laika prognozei.
Viss ir arī atkarīgs no augsnes tipa, cik ātri aug zālājs, jo ne vienmēr visos zemes gabalos viss ir vienādi.
…