Pēdējo gadu laikā par būtisku pastāvošās situācijas uzlabošanas iespēju , Latvijā un visā pasaulē , kļūst līzinga attīstība, kas finansējot investīcijas un saglabājot uzņēmumam finansu likviditāti, rada iespējas ātrāk nomainīt novecojošo tehniku un atjaunot ražošanu.
Darbā aplūkots viens no investīciju finansēšanas veidiem uzņēmējdarbībā – līzings, kas ir īpaši nozīmīgs, ievērojot tā mūsdienu aktualitāti.
Kursa darba mērķis:
• raksturot līzinga būtību;
• atspoguļot līzinga formas un līzinga veidus;
• novērtēt līzinga nepieciešamību;
• analizēt līzinga priekšrocības un trūkumus.
Šim tematam ir nepieciešams norobežojums, jo darba apjoms ir ierobežots, un tā ietvaros nav iespējams izpētīt visus piedāvātos līzinga darījums veidus un katras līzinga sabiedrības noteikumus nodarbojoties ar līzinga operācijām.
Šī darba tapšanai izmantota speciālā literatūra par līzinga darījumiem, kā arī periodika un statistisko datu krājumi.
Līzinga vēsture un attīstība
Termins “ līzings” ir cēlies no angļu vārda “ to lease”, kas nozīmē – nomāt, izīrēt, un to ļoti plaši lieto pasaules uzņēmējdarbībā.
Līzinga operāciju vēsture sākusies jau 2 tūkstošus gadu pirms mūsu ēras, senajā Babilonijā. 11.gs. Kā arī senajā Venēcijā tika veikti līzingam līdzīgi darījumi. Venēcieši iznomāja tirgoņiem un kuģu īpašniekiem tajos laikos ļoti dārgos kuģu enkurus. Pēc lietošanas tos atdeva atpakaļ īpašniekiem, kuri tos iznomāja citiem.
Tiek uzskatīts, ka vārdu līzings sāka izmantot pagājušā gadsimta pēdējā ceturksnī, kad 1877.gadā kāda ASV telekompānija pieņēma lēmumu nepārdot telefona aparātus, bet tos iznomāt.
Līzinga darījumu popularitāte sāka pieaugt ar 1918.gadu, līdz ar transporta līdzekļu ražošanas attīstību.
Viens no svarīgākajiem līzinga attīstības stimuliem bija Otrā pasaules kara laika aktivitātes. Valdības darbuzņēmējiem lielākajā daļā līgumu tika atļauts iekļaut noteiktu ienākumu līmeni attiecībā pret izdevumiem. Darbuzņēmēju prece un pakalpojumi valdībai bija nepieciešami tikai kara laikā, pēc kara beigām līgumi netika atjaunoti. Līdz ar to uzņēmēji saskārās ar risku nepaspēt laikā nosegt savu iekārtu izdevumus. …