Izmaiņas ražošanas un aprites sfērās, zinātniski- tehniska progresa attīstīšanas dēļ, lielas svārstības saimnieciski- ekonomiskajos apstākļos, izraisa nepieciešamību meklēt un ievest jaunas, netradicionālas mūsu valstij, materiālo- tehniskās bāzes un dažu īpašuma formas subjektiem pamatfondu modifikācijas atdzīvināšanas metodes. Līzings ir viena no tādām metodēm.
Līdz 60 gadu sākuma līzings ārvalstīs pamatā attiecās uz kompānijām, kuras bieži īrēja savas telpas. Pēdējo 30 gadu laikā līzinga popularitāte pieauga; tagad kompānija var paņemt datoru, automašīnu, kuģu utt. līzingā, neviss aizņemt naudas tas pirkšanai.
Līzinga attīstīšanas aktualitāte, ieskaitot arī līzinga tirgus attīstību, ir saistīta vispirms ar nelabvēlīgo iekārtu un pārējo pamatlīdzekļu stāvokļi: ir ievērojams morāli novecojošu iekārtu daudzums, ir zema to izmantošanas efektivitāte, nav pilnīgi noslogotas jaudas, nav detaļu krājumus u.t.t. Viens no šo problēmu risinājumiem varētu būt līzings, kurs apvieno visas ārējas tirdzniecības, kredītu un investēšanas operācijas.
Pārēja pie tirgus ekonomikas ir ievietojusi dažādas problēmas, galvena no kurām ir, kā izdzīvot apstākļos, kuros pieaug konkurence, samazinās pārdošanas iespējas, ir zemas cenas uz produkciju un maksātnespējīgi klienti, kā arī grūti atrast izejvielu piegādātājus, materiālu un naudas resursu ierobežotība, viss ietekmēja līzinga attīstību.
Pašlaik lielāka uzņēmēju daļa ir spiesta ņemt kredītus, lai atjaunotu savus pamatfondus, ievestu zinātniski- tehniskas progresa jaunumus. Pastāv daudz kreditēšanas veidi: hipotekārais, vērtspapīru ieķīlēšana (REPO operācijas), preču partijas un īpašuma ieķīlēšana. Tomēr uzņēmumiem ir izdevīgāk ņemt iekārtas līzingā, jo tajā gadījumā ir ievērojama naudas līdzekļu ekonomija, salīdzinot ar parasto kredītu. Ekonomija var sastādīt pat līdz 10% no iekārtu vērtības visā līzinga izmaksāšanas periodā, parasti no viena līdz pieciem gadiem.…