2000. gada martā Lisabonas augstākā līmeņa sanāksmē ES valdību vadītāji vienojās par jaunu stratēģisku mērķi Eiropas Savienībai - līdz 2010. gadam padarīt to par viskonkurētspējīgāko ekonomisko spēku pasaulē. Tas veicināja izmaiņu virkni ekonomiku regulējošos tiesību aktos, lai galvenokārt atvērtu tirgu dažādām precēm un pakalpojumiem. Tāpat svarīgs aspekts ir centieni dažādiem pasākumiem regulēt liberalizāciju, lai aizsargātu patērētājus, darbiniekus, apkārtējo vidi un galvenos sabiedriskos pakalpojumus. Lisabonas augstākā līmeņa sanāksmē valdību vadītāji pasludināja mērķi padarīt ES par "viskonkurētspējīgāko un visdinamiskāko uz zināšanām balstīto ekonomiku pasaulē, kas ir spējīga uz pastāvīgu ekonomisko kāpumu, vairāk un labākām darba vietām un ciešāku sociālo saliedētību". Lai īstenotu šo plānu, ko vēlāk nosauca par Lisabonas stratēģiju, bija jādarbojas dažādās jomās, kas aptvēra iekšējo tirgu, informācijas sabiedrību, pētniecību, izglītību, strukturālās reformas ekonomikā, stabilu valūtu, un kompleksas makroekonomiskās politikas piemērošanu, kas savukārt veicinātu attīstību un ilgtspējīgas valsts finanses.
Arī Latvija atrodas ES , kas nozīmē, ka šīs stratēģijas pamatprincipi ir īstenojami arī šeit.
Valstī veiktās reformas un integrācija ES ir pozitīvi ietekmējušas ekonomisko attīstību. Latvijā ir sasniegti vieni no augstākajiem izaugsmes tempiem Eiropas Savienībā. Kopš 2000.gada IKP vidēji ik gadu ir palielinājies par 7,4%, 2004.gadā tas pieauga vēl straujāk – par 8,3%.
Uzlabojas rādītāji, kas raksturo nodarbinātību un bezdarbu. Četru gadu laikā (2000.-2004.g.) nodarbinātības līmenis ir palielinājies par 4,8 procentpunktiem (2000.gadā nodarbinātības līmenis Latvijā salīdzinājumā ar ES-25 bija par 4,9 procentpunktiem zemāks, bet 2004.gadā tas atpalika tikai par 1 procentpunktu). Savukārt bezdarba līmenis ir samazinājies no 14,4% 2000.gadā līdz 10,4% 2004.gadā. [2]…