Nobeigums
Šī kursa darba „Liriskais varonis Katulla epigrammās” gaitā tikai noskaidrots, kādus pārdzīvojumus Katulls savā dzejā atklāj caur lirisko varoni. Tika izpildīti kursa darba uzdevumi: atrasta un atlasīta atbilstoša zinātniskā literatūra, izpētīti orģinālteksta materiāli, kā arī veikti tulkojumi, noteikti motīvi un analizēti liriskā varoņa pārdzīvojumi Katulla epigrammās.
Šajā kursa darbā ar zinātniskās literatūras palīdzību tika noskaidroti dzejas darba analīzes paņēmieni un termins „liriskais varonis”. Tas bija nepieciešams, lai labāk izprastu liriskā varoņa būtību un tā saistību ar dzeju. Teorētiskajā daļā tika noskaidrots, kas ir „epigramma”, un kā tā izpaužas Katulla daiļradē. Epigrammas dzejnieka daiļradē ir visai nozīmīgas, šķiet, pašam autoram tās bijušas tuvas – viņš izsakās lakoniski un tieši, tajā pašā laikā, nepazaudē jūtu un emociju izteiksmi. Katulla atstātais mantojums ir neliels – kopumā 116 dzejoļi – to skaitā 48 epigrammas. Tās sniedz informāciju par Katullam svarīgām lietām un cilvēkiem, kas ienākuši viņa dzīvē. Epigrammas tiek veltītas viņa mīļotajai - Klodijai- kas viņa dzejoļos tiek saukta par Lezbiju, kā arī draugiem un ienaidniekiem.
Praktiskajā daļā tiek izšķirti trīs galvenie motīvi Katulla epigrammās:
1. mīlestības jeb intīmais motīvs, kas tiek veltīts Lezbijai.
2. draudzības motīvs, kurā dzejnieks slavē un nosoda draugus, kā arī izsaka līdzjūtību.
3. izsmiekla motīvs, kas vērsts pret sāncenšiem mīlestībā, nodevējiem un politiskiem darbiniekiem.
Visspilgtāk liriskais varonis atklājas Katulla mīlas dzejoļos. Tajos izpaužas vienkāršība – gan formas, gan izteiksmes ziņā – tomēr liriskā varoņa jūtu diapazons ir visai plašs…