Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:450522
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    1
  Līgumsoda jēdziens    2
  Līgumsoda priekšmets un apmērs    2
  Līgumsoda funkcijas    2
  Līgumsodu klasifikācija    3
  Līgumsoda noteikšana    5
  Ar līgumsodu saistīto pušu tiesības un pienākumi    6
  Secinājumi un nobeigums    8
  Izmantotā literatūra    9
Darba fragmentsAizvērt

Mūsdienās, kad tiek slēgti daudzi darījumi, ar kuriem līgumslēdzēji uzņemas noteiktas saistības, neizbēgams ir apstāklis, ka tiek pielietoti saistību tiesību pastiprināšanas līdzekļi, ar kuriem viena līgumslēdzēja puse cenšas iespaidot otru pusi, lai tā savlaicīgi un pienācīgā kārtā izpildītu uzņemtās saistības. Kā viens no visbiežāk praksē pielietotajiem saistību tiesību pastiprināšanas līdzekļiem ir līgumsods, tādēļ ir svarīgi zināt kā juridiski pareizi noteikt līgumsodu, un kādas ir ar līgumsodu saistīto pušu tiesības un pienākumi. Darba autors vēlas izpētīt vienu no saistību tiesību pastiprināšanas veidiem – līgumsodu.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, darbā tiks izmantoti dažādu autoru darbi, kā arī Latvijas valsts likumdošana, kas saistīta ar līgumsoda piemērošanu.
Līgumsods ir definēts CL 1716.pantā ar vārda “pametums” palīdzību: “Līgumsods ir pametums, ko kāda persona uzņemas ciest sakarā ar savu saistību tajā gadījumā, ja viņa šo saistību neizpildītu vai neizpildītu pienācīgi”. Pametums mūsdienu valodā nozīmē mantisku samazinājumu, kas var būt noteikts gan naudā, gan kādā citā vērtībā (CL 1717.). Kādā formā noteikt mantisko samazinājumu — cietā summā, procentuālā izteiksmē vai kombinēti, to Civillikums nereglamentē un tātad atstāj pušu ieskatam. Pametumam ir civiltiesisks raksturs, tāpēc tas var izpausties tikai mantiskā sfērā.[1.]
Kas attiecas uz līgumsoda saistību ar soda naudu un nokavējuma naudu, tad valda arī uzskats, ka soda nauda un nokavējuma nauda ir tikai līgumsoda paveidi.[2.]
CL 1717.pants kā līgumsoda priekšmetu min naudu vai citas vērtības: “Līgumsodu var pievienot katram līgumam, un to var noteikt ne vien naudā, bet arī citās vērtībās...”, no tā izriet, ka līgumsoda noteikšanai līdzēji var noteikt dažādas metodes: noteikt līgumsodu cietā summā, procentos no līguma summas, procentos no neizpildītās daļas vērtības, kombinētu procentu vai cietas summas un procentu veidā.
Līgumsoda apmērs arī ir pušu vienošanās priekšmets, arī te ir svarīga gribas brīva izpausme, bet likumdevējs nav uzlicis pusēm pienākumu samērot līgumsodu ar iespējamiem zaudējumiem. Tāpēc teorētiski par pārkāpumu, kas vispār nerada zaudējumus vai rada nelielus, var būt noteikts nesalīdzināmi liels līgumsods.[1.]…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties