Ievads
Šī darba mērķis ir izskatīt lietotāja orientētas programmatūras projektēšanu un izstrādāšanu, izvelēties un apkopot informāciju par to, kas ir raksturīgs un kas izceļ lietotāja orientētu pieeju programmatūras projektēšanā, padarot to par svarīgu filozofiju programmatūras izstrādes jomā.
Darbā paredzēts sniegt priekšstatu par to, kas ir lietotāja orientētas programmatūras projektēšana, kas tai kalpo par pamatu un ko skar lietotāja orientēta projektēšana, kā arī apskatīt lietotāja orientētas programmatūras pašu izstrādes procesu.
Lietotāja orientēta projektēšana
Lietotāja orientēta projektēšana (User-Centered Design – UCD) ir filozofija un process. Šī filozofija ievieto personu (kā „lietas” pretstatu) centrā; process fokusējas uz kognitīviem faktoriem (tādiem, kā izpratne, atmiņa, apmācība, problēmu risināšana u.c.), jo tie tiek iedarbināti cilvēku un lietu mijiedarbības laikā.
Lietotāja orientēta projektēšana meklē atbildes uz jautājumiem par lietotājiem un viņu uzdevumiem un mērķiem, pēc tam izmanto atrastas atbildes projektēšanas un izstrādes pārvaldīšanai.
Lietotāja orientēta projektēšana meklē atbildes uz tādiem jautājumiem, kā:
- Kas ir „lietas” lietotāji?
- Kādi ir lietotāja uzdevumi un mērķi?
- Kāds ir lietotāja pieredzes līmenis attiecībā pret šo lietu un līdzīgām lietām?
- Kādas funkcijas nepieciešamas lietotājam no šis lietas?
- Kāda informācija var būt nepieciešama lietotājam un kādā formā?
- Kāds lietotājam ir priekšstats par to, kā šai lietai jādarbojas?
- Kā šīs lietas projektējums var sekmēt lietotāja kognitīvo processu?
…