Secinājumi.
Pētījuma sākumā tika izvirzīta hipotēze, ka studentiem nav pietiekami daudz laika, lai ievērotu veselīgu dzīvesveidu un pārtiktu no veselīgas pārtikas. Taču pētījuma laika tika secināts, ka galvenais iemesls ir veselīga uztura cenas. Priekš studentiem tās ir pārak dārgas. Izvirzītā hipotēze daļēji apstiprinājās, jo kā otru svarīgāko iemeslu studenti minēja laika trūkumu. Kā arī 24% no kopējā studentu skaita lieto veselīgu uzturu un ir apmierināti!
Puse no aptaujātajiem studentiem pārtikas iegādei tērē 21-30 eiro nedēļā. Pētot arī to vai veselīga uztura ievērošana palielina pārtikas iegādes tēriņus, var secināt, ka šie divi fakti nav saistīti. Visi studenti- gan tie, kas ievēro , gan tie , kas neievēro vai cenšās pārtikt no veselīga uztura- vidēji tērē vienlīdzīgu summu nedēļas laikā.
No aptauju rezultātiem izriet, ka lielākā daļa no aptaujātajiem studentiem neievēro uzņemtās kalorijas, kas liek secināt, ka neinteresējās par pilnvērtīgu uzturvielu uzņemšanu organismā.
Izpētot studentu galvenos pārtikas izvēles kritērijus, secinājām , ka galvenais ir , lai ēdiens būtu garšīgs, veselīgs un viegli un ātri pagatavojams.
Var secināt, ka lielākā daļa ievēro 3 ieteicamās minimālās ēdienreizes dienā, savukārt, 19% no aptaujātajiem studentiem ietur ēdienreizes , kad ir laiks. Kā arī secinājām to, ka ēdienreižu skaits dienā nav atkarīgs no tā, kurā kursā students mācās un cik noslogotas ir studijas.
…