Liepāja atrodas Latvijas DR malā, Baltijas jūras krastā. Tā aizņem 1,5-6,5 km platu jūras piekrastes kāpu valni un aizkāpas līdzenumu Piejūras zemienes Bartavas līdzenumā. Iekšzemes pusē to norobežo Liepājas un Tosmares ezers. Satiksmē galvenā nozīme ir 3,5 km platajai joslai starp Tosmares un Liepajas ezeru, no tās 1,5 km ir pārpurvota, tur uz Liepājas ezeru tek 8 m platā un 1,5 m dziļā Ālande, kā arī Cietokšņa kanāls, kas izveidots gar Tosmares ezera R krastu un tālāk savieno Tosmares ezeru ar Liepājas ezeru un Ālandi. Tosmares ezera platība lielāka par 4 km2, ūdens līmenis 1 m vjl., pats ezers gandrīz pilnīgi aizaudzis ar niedrēm, meldriem, lēpēm, glīvenēm, lielākais dziļums 1,2 m. Arī krasti zemi, pārplūstoši, apkārt mitras pļavas un meži. Liepājas ezera platība 37,5 km2, dzijums līdz 2,8 m, ūdens līmenis 0,2 m vjl. Ezerā vairākas salas, krasti zemi, gar ezera piekrasti vidusdaļā un dienviddaļā uzcelti dambji. Lielākās pietekas bez Ālandes ir Bārta un Otaņķe. Ūdeņus uz jūru novada Liepājas Ostas kanāls, tā platums gandrīz 100 m, pie ietekas jūrā izrakts nozarojums - Ziemas osta. Uz ziemeļiem izrakts Tosmares kanāls kara ostas vajadzībām. Pie pilsētas dienvidu robežas saglabājies Pērkones upes posms - agrākā Liepājas ezera noteka. Pilsētas D daļā ir lieliska 70-80 m plata pludmale, ko veido balta, smalka smilts. Piekraste sekla, ar vairākiem sēkļiem. Lielākā daļa Liepājas un Tosmares ezera un to piekraste ir dabas liegums, kur uzturas putni.
Klimats Liepājā ziemās ir siltāks nekā citur Latvijā, bet vasarā nedaudz vēsāks. Gada vidējā temperatūra 6,6 °C, februārī -2,8 °C, jūlijā 16,7 °C. Nokrišņi vidēji 704 mm gadā. Jūra pie Liepājas ziemā neaizsalst. Apkures sezonas ilgums 202 dienas.
Liepājā iedzīvotāju skaits visstraujāk pieauga pirms 1. pasaules kara, un 50 gadu laikā tas gandrīz desmitkāršojās. Padomju okupācijas 50 gados tas tikai divkāršojās, jo tad iedzīvotāju skaita pieaugumu bremzēja slēgtās kara ostas pastāvēšana. Iedzīvotāju nacionālais sastāvs bija ļoti raibs. Līdz 1. pasaules karam bija liels vāciešu īpatsvars, līdz 2. pasaules karam - ebreju īpatsvars, padomju okupācijas gados pieauga krievu daudzums. Latviešu īpatsvars līdz 2. pasaules karam palielinājās no 16% 1863. gadā līdz 85% 1943. gadā, pēc kara tas atkal samazinājās.…