Ievads
Kultūras nozīme mūsu tautas apziņā ieņem ļoti svarīgu vietu.. Mūsu tauta vienmēr ir dzīvojusi gan ziedu laikos, gan ļoti smagos brīžos. Un tādejādi mums ir ļoti bagāts kultūras mantojums...
Esmu izvēlējies veidot projektu par Lielvārdes kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem, kas ir uzbūvēti senajos laikos un viduslaikos un ir saglabājušies līdz mūsdienām.
Mans darba mērķis ir iepazīstināt ogrēniešus ar Lielvārdes kultūrvēsturiskajām vietām un ēkām. Galvenais projektā ir tas, ka netiek aprakstīti notikumi, kas notiek vēstures posmos, bet tiek aprakstītas muižas un pilis, kas ir saglabājušās līdz mūsdienām.
Darba uzdevumi ir izprast ēku vēsturi un notikumu secību, kas apvij dotos kultūrvēsturiskos objektus un vietu, kur precīzāk atrodas dotās ēkas un vietas.
Pārsvarā izmantoju elektronisko informācijas iegūšanas veidu, jo tā var iegūt dažādus attēlus un plašu informāciju. Biju konspektējis informāciju arī no pāris grāmatām.
1. Lielvārdes kultūrvēsturiskie pieminekļi
1.1. Uldevena pils
Pēc mākslinieka ieceres būvēta 12.gs. Lielvārdes valdnieka Uldevena senlatviešu koka pils, kādas pirms 800 gadiem bijušas gandrīz katrā lielākā Latvijas pilskalnā. Aizsargsiena pils labajā pusē rekonstruēta pēc Mežotnes pilskalna, bet kreisajā pusē - pēc Daugmales pilskalna arheoloģisko izrakumu materiāliem. Apmeklētāji var izložņāt pils aizsargsienu ejas, iegulties virsaiša gultā, vingrināt roku kaujas cirvja mešanā, ieelpot dūmu smaržu un iztēloties senlatviešu dzīves ritmu.
Uldevena pils atrodas autoceļa Rīga - Daugavpils 54 km. Izveidota 1997. gadā Rembates parkā pie Daugavas. Tā varētu izskatīties kā Indriķa hronikā pieminētā Lielvārdes vecākā "Uldevena" pils
"Uldevena" pils nav konkrēta pilskalna rekonstrukcija, tās aizsargsienas un dzīvojamās ēkas veidojot izmantoti dažādās
apdzīvotās vietās atrasto būvju paraugi (Mežotnes, Talsu, Raunas, Tenīskalna, Jersikas pilskalnā, Rīgas ciemā u.c.), tādējādi veidojot kopēju baltu virsaišu pilskalnu - ideālkonstrukciju. Tā ir versija par Lielvārdes novada virsaiša Uldevena rezidenci.
…