Latvijā dzērvenēm ir sena kultūra, kas sastopamas sfagnu kūdras purvos. To dabiskās audzes purvos, kur iegūst frēzkūdru, strauji samazinās, tādēl pēc kūdras ieguves izmantotās purvu platības ir piemērotas lielogu dzērveņu audzēšanai.
Lielogu dzērveņu audzēšanas ekonomiskā analīze pierāda, tā ir ļoti ienesīga netradicionālās lauksaimniecības nozare, kas perspektīvā var dod lielu peļņu, jo šeit ir visi nepieciešamie faktori: piemērots klimats un augsne, ievērojamas purvu platības, izstrādātas audzēšanas tehnoloģijas, izveidotas piemērotas lielogu dzērveņu šķirnes un pats galvenais – noieta tirgus Eiropas Savienībā.
Kā nozare dzērveņu audzēšana ir netradicionāla, un jaunā kultūra jāpiedāvā ne tikai vietējā tirgū, bet arī Eiropā. Pašreiz situācija ir diezgan sarežģīta un neparasta. Šīs ogas ir ekonomiskas un rentablas ne tikai saimniecībām, bet arī valstij kopumā. Valstī ir daudz neizmantotu purvu, kuros var audzēt dzērvenes.
Cilvēkus baida tas, ka sākumā jāiegulda milzīgi līdzekļi. 50% dzērveņu purvu ir attīstījušies pamazām, gadu no gada palielinot platības, tādēl es vēlējos noskaidrot, cik rentabla ir šī lielogu dzērveņu jeb dižbrūkleņu audzēšana Latvijā raugoties no Latvijas zinātnieku un audzētāju viedokļiem.
Darba mērķis: Noskaidrot lielogu dzērveņu populācijas izplatību Latvijā, iepazīties ar to audzēšanas un realizācijas problēmām.
Darba uzdevumi:
1.Iegūt informāciju par lielogu dzērvenēm, to vēsturi un labajām īpašībām;
2.Apskatīt Latvijā izveidotās lielogu dzērveņu šķirnes;
3.Apmeklēt saimniecību SIA ,,Lienama - Alūksne”, kas nodarbojas ar dzerveņu audzēšanu un izpētīt to piedāvāto produkciju;
4.Intervēt saimniecības augļu un dārzeņu pirmapstrādes ceha „Lienama Alūksne”vadītāju Mareku Birznieku
5.Izmantot vienu no socioloģiskā pētījuma metodēm, anketēšanu, lai iegūtu informāciju no sabiedrības.
Pētījuma objekts: Lielogu dzērvenes
Pētījuma priekšmets: Lielogu audzēšanas un attīstības iespējas Latvijā…