Jaunatklāto kultūru iedarbība bija manāma, lai gan tās tika iznīcinātas. Lielie ģeogrāfiskie atklājumi – tie norisinājās no 15. gs līdz pat 18. gs. visapkārt zemeslodei, attīstijās tehnoloģijas un līdz ar to pavērsās plašākas iespējas.
Šo laiku var raksturot kā cilvēka pasaules paplašināšanu un nostiprināšanu līdz tādai kādu mēs to pazīstam mūsdienās. No brīža kad tika atklāta Amerika līdz tās resursu apguvei nepagāja ilgs laiks un no tā varam izspriest, ka cilvēcai šo jauno kontinentu atklāšana bija nepieciešama.
Mērķi - izpētīt katru atklājēju atsevišķi un izmantotās tehnoloģijas. Apskatīt iespējamos attīstības modeļus.
Darba uzdevumi:
1. Raksturot jūras braucienu iemeslus;
2. Izpētīt ģeogrāfisko atklājumu nozīmi;
3. Analizēt to gaitu un attīstību;
4. Cēloņi ģeogrāfiskajiem atklājumiem;
5. Novērtēt ko ģeogrāfiskie atklājumi ir devuši cilvēcei;
Ar ģeogrāfiskajiem atklājumiem saprotam Eiropas kultūras attīstību un nebaidzamo progresu. Cilvēku sasniegumi iztiekot bez augstas tehnoloģijas navigācijas ierīcēm ir nenovērtējami un devuši visu nepieciešamo lai cilvēki var pastāvēt un attīstīties.
Lielie ģeogrāfiskie atklājumi – cilvēku apzināta un reizē arī neapzināta darbība, kuras rezultātā mainījās cilvēku dzīve un cilvēku priekšstati par pasauli. Lielo ģeogrāfisko atklājumu laikā jūras braucēji atklāja daudz jaunas valstis, kontinentus, jūras ceļus, kas lika pamatus jauniem laikiem, cilvēku dzīves maiņai. Lielie ģeogrāfiskie atklājumi mainīja ļoti daudz lietas cilvēku dzīve, kā arī, protams, ienesa jaunas lietas un uzskatus.
Rietumu pasaulē izvērsās Lielie ģeogrāfiskie atklājumi, kas reizē izmainīja arī tirdzniecības ceļu virzienus - tie vairs nešķērsoja Itālijas mazās valstiņas, tā nogriežot tām ienākumu avotus. Lielie ģeogrāfiskie atklājumi ienesa citām valstīm, citām tautām dzīvē ko jaunu un labu, citiem to mainīja mazliet uz slikto pusi, citiem dzīves kļuva labākas, citiem tās atkal pasliktinājās. Kolumba ceļojumu rezultātā Vecā pasaule (Eiropa) uzsāka Jaunās pasaules (Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas) kolonizāciju. Notika arī sugu apmaiņa - gan ar cilvēkiem derīgām sugām (tomātu, kartupeļu, zirgu), gan - kaitīgām (baktēriju, vīrusu, parazītu). Viens no lielākajiem atklājējiem Lielajos Ģeogrāfiskajos atklājumos bija Kristofers Kolumbs. Kristofers Kolumbs atklāja Ameriku, Bahamu salas, Kubu, Haiti. Vasko da Gama atklāja jūras ceļu uz Indiju, jo Kolumbam tas neizdevās. Magelāns atklāja jūras šaurumu, kas nosaukts viņa vārdā – Magelāna jūras šaurums.…