Runājot par līderību, daudz izmanto izcilo cilvēku pieeju — identificē galvenās personības iezīmes, lai izprastu, kas ir noteicošie faktori līdera rakstura izveidē, pēta izcilu personību un līderu autobiogrāfijas un mēģina tās kopēt.
Skaidrojot Latvijas Mobilā Telefona valdes priekšsēdētāja vārdiem – “Līderība ir spēja aizraut cilvēkus un panākt, ka viņi ar izpratni seko mērķu sasniegšanai. Līderisms ir atkarīgs no ļoti daudz faktoriem katrā konkrētā situācijā. Darbības, kas ir piemērotas vienā situācijā var izrādīties pilnīgi nepiemērotas citā situācijā, jo bieži ir specifiski uzdevumi. Līderība ir vadība starp mākslu un talantu. Šādas īpašības rodas ar laiku, jo sākumā tā ir iegūta teorija lasot, bet ar laiku, tas izstrādājas intuitīvi, tas kļūst automātiski.”
Tātad - par līderi nepiedzimst, par to kļūst. Šī patiesība ir pirmais, ar ko jāsāk runājot par līderību. Ja piemīt vēlēšanās un gribasspēks, ikviens var kļūt par efektīvu līderi grupā. Veiksmīga līdera attīstībā būtiska nozīme ir nepārtrauktam pašpilnveides procesam, izglītībai, treniņiem un pieredzei.
Ja organizācijām ir vajadzīgi līderi, tiek uzaicināti konsultanti vai izmantoti novērtēšanas centru pakalpojumi un atlasīti cilvēki, kuriem ir līderim vajadzīgās īpašības un pieredze. Tas maksā milzu naudu, bet gaidītais rezultāts ne vienmēr sakrīt ar gaidīto.
Šajā referātā autors centīsies noskaidrot, kādās ir īstenam līderim nepieciešamās rakstura iezīmes un īpašības un kā ir cēlies pats jēdziens “līderība”.…