Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:945076
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 27.10.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Ar apzīmējumu “Es” tiek saprasts gan fiziskais ķermenis, gan sociālā identitāte, gan personība, gan arī indivīda zināšanas par sevi. Turklāt pastāv dažādi iespējamie Es – īstais, ideālais, atspoguļotais u.c. Un lai arī cilvēka uzvedība var izpausties dažādi, ikviena Es ietver sevī vienotību un pastāvību. Emocijas, intereses, vajadzības var mainīties, taču tās pieder vienam un tam pašam Es. Personiskais Es ir katra paša priekšstats par sevi, publiskais Es norāda uz apkārtējo uztveri un attieksmi pret indivīdu, turklāt kolektīvais Es attiecas uz indivīda piederību kādai grupai. Eriks Eriksons (1950) psiholoģijā ir ieviesis jēdzienu “identitāte”, kas tiek lietots Es apzīmēšanai visdažādākajās nozīmēs – personiskā un sociālā identitāte, etniskā un nacionālā identitāte, dzimumidentitāte, reliģiskā identitāte u.t.t. Eriksons uzskata, ka identitāte ir “.. sava Es relatīvās stabilitātes un nepārtrauktības apziņa, neraugoties uz indivīda daudzveidīgajām un mainīgajām sociālajām lomām. Identitāte veidojas, apzinoties savas individuālās fiziskās, psiholoģiskās, morālās īpatnības un savu piederību noteiktām sociālām grupām – ģimenei, vienaudžu grupai, skolas klasei u.t.t.”1.
Savukārt, angļu psihologs Henrijs Tedžfels atsevišķi izceļ personisko identitāti un grupas (sociālo) identitāti, norādot, ka pirmā ir indivīda pašuztvere, balstoties uz savām fiziskajām, intelektuālajām un morālajām īpašībām, bet otrā – indivīda pašraksturojums, pamatojoties uz savu piederību noteiktām sociālajām grupām – profesionālajai, reliģiskajai, etniskajai u.c. Par nozīmīgāko Tedžfels uzskatīja tieši pēdējo, izstrādājot sociālās identitātes teoriju, saskaņā ar kuru sociālo identitāti veido zināšanas par savu piederību konkrētai grupai un šīs piederības emocionālais nozīmīgums. Būtiski, ka šai grupai nav obligāti jābūt reālai, tā var būt arī iedomāta.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1168732
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties