3.1. Līdera vadības stili un to ietekme uz grupu
Autoritārais (arī autokrātiskais, direktīvais) vadības stils. Autoritārais līderis vienpersoniski vada grupas darbu, uzņemoties pilnu atbildību par notiekošo. Viņš norāda pārējiem, kas jādara, grupai jāpakļaujas viņa gribai. Tāds līderis parasti ir diezgan distancējies no pārējiem grupas dalībniekiem, uzņemas vienīgā speciālista lomu, kas var radīt situāciju, kad grupas dalībnieki dara tikai to, kas tiek norādīts un kontrolēts. Autoritārais vadības stils ir efektīvs kritiskās situācijās, kad nepieciešams ātri reaģēt un pieņemt lēmumu.
Demokrātiskais vadības stils. Demokrātiskais līderis vienmēr gaida no grupas atbildes reakciju. Viņš izstrādā grupas kopīgo koncepciju vai filozofiju, izvirza grupai konkrētus mērķus, bet grupa nolemj, kādā veidā tos sasniegt. Grupas dalībnieki paļaujas viens uz otra zināšanām un pieredzi.
Liberālais (neiejaukšanās, anarhistiskais) vadības stils. Šāda stila līderis drīzāk izpilda koordinatora lomu grupā. Grupai tiek dota pilnīga un neierobežota rīcības brīvība. Līderis izpilda tikai formālu grupas pārstāvja lomu mijiedarbībā ar citām grupām, bet grupas iekšienē viņa tiesības un ietekme ir ierobežotas, tā kā reālās līdera funkcijas šai grupai parasti uzņemas kāds cits cilvēks.
…