Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:360383
 
Vērtējums:
Publicēts: 02.03.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 10 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    4
1.  Īss ieskats lībiešu vēsturē    5
2.  Lībiešu valoda    6
2.1.  Lībiešu valodas status un lietojums Latvijā līdz 21. gs. sākumam    6
2.2  Lībiešu valodas rakstība un gramatika    9
2.3.  Lībiešu valodas apmācība    10
2.4.  Lībiešu valodas saglabāšanas problēma 21. gs    13
2.5.  Aptauja par lībiešu valodu kā izzūdošu valodu pasaulē    15
  Secinājumi    15
  Izmantotās literatūras saraksts    16
  Pielikums    17
Darba fragmentsAizvērt

Reiz jau viena baltu pamattauta ir tikusi iznīcināta – prūši, kuri apdzīvoja tagadējo Kaļiņingradas, Lietuvas un Polijas teritorijas daļu, kā arī kuršu kāpu teritoriju. Prūšiem bija gan sava valsts – Prūsija, gan sava kultūra un valoda, bet viņiem tika atņemta valsts un viņi paši varmācīgi līdz pat saknēm iznīcināti, asimilējoties visu apkārtējo iedzīvotāju vidū. Nekas no viņu valodas, kultūras un rakstības nav saglabājies līdz pat šai dienai. Asimilācijas process lībiešiem varētu būt līdzīgs kā prūšiem, tomēr pateicoties dažiem desmitiem pāris palikušu cilvēku, kuri uzskata sevi par lībiešu pēcnācējiem, šī valoda ir tikusi aktualizēta. Viņi atceras un pat izmanto lībiešu valodu, tās rakstību savās ģimenēs, ir uzsākuši šīs valodas popularizēšanu, mācīšanu un ir nodibinājuši „Līvõd Īt” - lībiešu biedrību.
Mani šīs valodas izzināšana ieinteresēja, kad man mamma stāstīja par manu vec-vec vecmāmiņu, kuras senči veselām dzimtām kādreiz ir izceļojuši jaunu zemju meklējumos no Dundagas apvidus un pārcēlušies uz Baltkrieviju, kur nodibinājuši latviešu kolonijas. Ciemu, kur dzīvoja un auga mana vec-vec-vecmāmiņa sauca par Galič-Mizu. Interesantākais ir bijis tas, ka viņi bija saglabājuši „ventiņu” dialektu vairākās paaudzēs. Arī spriežot pēc sava ārējā izskata un dzimtas uzvārda – Reipolds - vec-vec-vecmāmiņa ir bijusi lībiskas izcelsmes. Tā kā arī manī un, iespējams, katrā latvietī rit lībiešu asinis.
Pētot tuvāk lībiešu valodu un veidojot šo darbu, atradu interesantus faktus par to, ka daudzos latviešu vietvārdos ir lībiešu izcelsmes vārdi, kuri beidzas ar izskaņu – aži, kā, piemēram, Ainaži, Suntaži, Limbaži, Ādaži, Ropaži u.c., kas nozīmē – apdzīvota vieta, ciems.
Lībieši jeb līvi ir Latvijas otra pamattauta, kuras senči šajā teritorijā dzīvojuši jau pirms 5000 gadiem. Tā ir mūsu kultūras vērtība un bagātība, kuru vajag pētīt un saglabāt, izjūtot lepnumu par savu pagātnes mantojumu tieši jauniešu vidū,. Tautai, kurai nav pagātnes, nevar būt arī nākotnes. Tas ir jādara ar steigu, jo šīs senās tautības pārstāvju skaits Latvijā arvien samazinās, turklāt šogad martā aizsaulē aizgājis pēdējais īstais lībietis, kurš piedzimis tikai lībiski runājošā ģimenē un turpinājis to lietot sadzīvē līdz pat vecumdienām. 1921.gadā dzimušais Bertholds bija pēdējais no tās lībiešu paaudzes, kura ģimenē tā bijusi vienīgā valoda, to viņš mājās un sadzīvē aktīvi lietojis jau kopš bērnības līdz pat brīdim, kad nomirusi viņa sieva.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −1,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1114533
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties