IEVADS
Jebkura cilvēka darbības pamatā ir lēmumu pieņemšana. Katru dienu, katru brīdi mēs pieņemam lēmumus, piemēram, izvēlamies uz kuru veikalu iet, ko pirkt, uz kurieni braukt atpūsties un daudzi citi ikdienišķi un neikdienišķi lēmumi. Arī organizācijās lēmumus pieņem katru dienu, tie var būt gan nozīmīgi, gan mazāk nozīmīgi. Organizācijās lēmumus pieņem balstoties uz noteiktu procesu un metodi. Lēmumi var tikt pieņemti individuāli vai grupā.
Ar lēmuma pieņemšanu saskaras visi. Ir jāpieņem gan profesionālie lēmumi, gan ikdienas un sabiedriskās dzīves lēmumi. Ja ir izvēle, un pastāv divas vai vairākas alternatīvas, mums ir jāpieņem lēmums.
Dažus lēmumus ir viegli pieņemt, piem., vai šodien jāņem līdzi lietussargs. Tomēr ir gadījumi, kad lēmumus ir grūti pieņemt, un pat tādas situācijas, kad mēs jūtam, ka lēmuma pieņemšana nav mūsu spēkos.
Savā darbā apskatīšu lēmumu pieņemšanas procesa modeļus un posmus: racionālo lēmumu pieņemšanas modeli, inkrementālos lēmumu pieņemšanas modeli, atkritumu tvertnes modeli, organizācijas darījumu – starporganizāciju tīkla modeli, problēmu atklāšanu un definēšanu, situācijas analīzi, informācijas vākšanu un apstrādi, problēmas precīzu formulēšanu, dzīvotspējīgu alternatīvu izstrādi, alternatīvu novērtēšanu, optimālās alternatīvas izvēli, lēmumu īstenošanu, lēmuma rezultāta novērtēšanu un kontroli.…