Jebkuras cilvēka darbības pamatā ir lēmumu pieņemšana. Privātas personas lēmums ietekmē vienīgi personīgo dzīvi. Vadītājs pieņem lēmumus par visu organizāciju un lemj par daudziem cilvēkiem. Šo lēmumu pareizība vai aplamība var ietekmēt organizācijas darbību, tās dzīvotspēju, neatkarīgi no tā, kuru jomu skar pieņemtais lēmums. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai ikviens vadītājs nemitīgi pilnveidotu savas spējas pieņemt lēmumus.
Darba mērķis ir izanalizēt lēmumu pieņemšanas procesu, to veidus, lēmumu pieņemšanas metodes.
Darba uzdevumi sadalāmi vairākos posmos : iepazīties ar attiecīgu literatūru, aplūkot lēmumu pieņemšanu konkrētā uzņēmumā un izdarīt secinājumus.
Kā tas izskatās praksē , apskatīju , kā notiek lēmumu sagatavošana un pieņemšana manā darba vietā , kas ir valsts iestādes reģionāla pārvalde.
Lēmumu pieņemšanas nepieciešamība
Laika gaitā vadītājam jāpieņem daudzi un dažādi lēmumi. No to kvalitātes ir atkarīgi saimniekošanas rezultāti. Nepieciešamība pēc lēmuma rodas tad, kad no esošā stāvokļa jāpanāk vēlamais stāvoklis . Tie ie gadījumi , kad veidojas novirzes no plānotajiem rādītājiem, konkurences cīņa vai citas problēmas, kas prasa risinājumu.
“ Pastāv vairāki situāciju varianti, kuri brīdina par iespējamām vai jau esošām problēmām: novirzes no pagātnes pieredzes, novirzes no pieņemtā plāna, informācija no citiem cilvēkiem darbiniekiem par problēmu, konkurenti pārspēj uzņēmumu.” [1] . Visi vadītāji visos līmeņos pieņem lēmumus, un jebkurš individuāls vai kolektīvs lēmums ietekmē organizācijas darbību. Daudzus jautājumus vadītāji risina empīriskā līmenī. Nepieciešama zinātniska pieeja lēmumu izstrādāšanā, tas nozīmē, ka jāņem vērā dažāda veida pieejamā informācija…