Mani veidot šo projektu iedvesmoja stāsts par mazo meitenīti Sanitu. Ir lietas, kurām mēs ikdienā nepievēršam itin nekādu uzmanību. To skaitā ir arī leikēmija. Vai kādreiz ejot uz skolu vai darbu, uz Mego vai tirgu, uz kalnu vai kino mēs iedomājamies, ka pasaulē ir tik daudz cilvēku, kas atdotu jebko, lai dzīvotu normālu dzīvi?
Sanitai leikēmija ir jau no 4 gadu vecuma, tagad viņai ir desmit gadu. Tas nozīmē, ka viņa jau 6 gadus dzīvo ar neārstējamu slimību, riskējot jebkurā brīdī saķert iesnas un iespējamās komplikācijas. Vai tas ir normāli, ka mēs nemaz neapzināmies, ka nieka gripa var cilvēku ievest drausmīgā nāvē, pēc tik ilgas cīņas? Vai tas ir cilvēcīgi, ka mazais cilvēciņš vasarā nevar uzturēties saulē? Vai mēs esam kādreiz domājuši kā būtu ja mēs būtu neārstējami slimi? Vai būsim sekli un manus vārdus palaidīsim pa vienu ausi iekšā un izlaidīsim, pa otru ārā?
Asins vēzis (leikēmija). Skan gandrīz kā nolemtība. Tiem, kam ar to nekad nav bijusi saskare, noteikti. Bet tikai ne tiem, kuru ģimenē šī slimība ienākusi. Liepājā ir seši bērni, kas ar to sirgst. Un cer, pareizāk sakot, ir pārliecināti, ka to uzvarēs. Kāda bērna vecāki piekrita anonīmā sarunā pastāstīt, kā dzīvo un ar kādām problēmām iznāk sastapties ģimenei, kurā ir ar leikēmiju slims bērns. Un runājām arī par problēmu, kas nesen bija pieminēta "Kurzemes Vārdā": par palīdzību, ko šādām ģimenēm ir iespējams (vai arī nav iespējams) saņemt Mārtinfondā, kas dibināts nolūkā palīdzēt ar leikēmiju slimiem bērniem. Tā nodaļa atrodas arī Liepājā.
Slimību konstatēja četru gadu vecumā. Sanitai (vārds mainīts) šobrīd ir nedaudz vairāk par desmit gadiem. Viņa ir otrais bērns vecākiem - gaidīts un mīlēts. Un augusi stipra un vesela līdz četru gadu vecumam, kad pēkšņi kādā veselības pārbaudē konstatēja, ka meitenes asinīs leikocītu daudzums (vienkāršāk balto asins ķermenīšu) katastrofāli pārsniedz pieļaujamo normu. Daktere norīkojusi uz izmeklēšanu slimnīcā. Bet vecāki tūlīt devušies uz Rīgu. Mamma saka, lai gan par leikēmiju neko daudz nav zinājusi, vienīgi to, ka ir tāda slimība, uzzinot analīžu rezultātus, pirmā doma bijusi, ka tā ir leikēmija. Tāpēc arī devušies uz Rīgu, uz Bērnu klīnisko slimnīcu. Tur šī diagnoze apstiprināta.…