Es izvēlējos šo tēmu tādēļ, lai pastāstītu, kas vispār ir lāzeri un kāda veida lāzeri vispār ir, kā arī kādus zinātniskus sasniegumus ir veicinājis lāzera izgudrošana.
Īsumā, kas vispār ir lāzers. Lāzers ir elektroniski optiska ierīce, kura izstaro konkrētu starojumu. Termins Lāzers ir akronīms no angļu valodas Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, kas latviski nozīmē gaismas pastiprināšana, izmantojot inducēto starojumu. Tipisks lāzera izstarotais gaismas stars ir šaurs, ar mazu nobīdi un ar nemainīgu viļņa garumu izstarots gaismas kūlis. Pretstats lāzeram ir gaismas avots, piemēram, kvēlspuldze, kura izstaro gaismu visos virzienos un ar dažādiem viļņa garumu spektru.
Lāzeru gaisma ir pati spožākā zināmā gaisma. Lāzers dod krāsainas gaismas kūli, kas ir zīmuļa resnumā, tas var būt tik intensīvs, ka izkausē caurumu tēraudā. Tas var arī būt tik taisns un tievs, ka ar to var precīzi nomērķēt uz mazu spogulīti, kas atrodas uz Mēness 384 401 km attālumā. 1960. gadā zinātnieks Teodors Meimens uzbūvēja pirmo lāzeru. Meimens ieguva lāzera gaismas kūli, ar parastu impulsa gaismu apstarojot īpašu sintētiskā rubīna stieni. Mūsdienās par darba vielu izmanto arī daudzus citus materiālus. Piemēram, gāzu lāzeros lieto argonu, kurš dod mazjaudīgu kūli.…