Ģimene ir sabiedrības sastāvdaļa, kuras tiesiskais pamats ir laulība. Ja šī sastāvdaļa kaut kādu iemeslu dēļ kļūst nestabila un notiek laulības šķiršana, tad lai maksimāli varētu nodrošināt šī procesa tiesiskumu ir pieņemti likumi, kas regulē šo procesu un aizsargā bijušo laulāto tiesības un intereses. Latvijas Republikas Civillikums nosaka to, kas var būt par pamatu laulības šķiršanai.
Šķiršanās ir tikpat sena kā laulība. Un visā pasaulē šis process ir atšķirīgs. Piemēram, pašlaik islāma zemēs sievai nav tiesību piedalīties šķiršanās procesā pat kā lieciniecei. Tajās Āzijas zemēs, kur islāms ir valsts reliģija, vīram pietiek liecinieka klātbūtnē trīs reizes atkārtot „padzīta” un laulība ir šķirta.
Patlaban Eiropā šķiršanās procedūra ir ļoti atvieglota, kaut dažādās zemēs atšķirīga. Īpaši dažādi ir tie apstākļi, kas saskaņā ar likumu pieļauj šķiršanos.
Mans uzdevums ir noskaidrot, kā Latvijā tiek šķirta laulība, kādi dokumenti nepieciešami, lai laulība tiktu šķirta un vispār tiesnesis pieņemtu lēmumu ierosināt lietu, kādiem jābūt apstākļiem, lai lieta tiktu ierosināta.
Ļoti svarīgs noteikums pie jebkuriem tiesas procesiem ir tiesvedība, kura nosaka kādā kārtībā kārtojami dokumenti, kā notiek pati procedūra un kā tam reāli jānotiek tiesu instancēs.
Mana darba mērķis ir noskaidrot:
1) likumdošanu laulības šķiršanas gadījumā.
2) kā likumdošana nosaka laulības šķiršanas tiesvedību
3) kā Latvijā notiek šis laulības šķiršanās process.
4) kādiem iemesliem jābūt, lai laulība tiktu šķirta
5) kurā tiesā jāiesniedz prasības pieteikums
Mans mērķis ir arī apskatīt kā citās valstīs tiek šķirtas laulības, ar ko citu Eiropas Savienības dalībvalstu šķiršanās procedūras atšķiras no Latvijas laulības šķiršanas procedūru, kā arī kā Latvijā tiek atdzīti citās valstīs pieņemtie lēmumi par laulības šķiršanu un kā tie tiek atdzīti starp ES dalībvalstīm.…