Laulības šķiršanas tiesisko regulējumu nosaka tāda tiesību nozare kā Ģimenes tiesības, kas regulē ģimenes tiesisko attiecību izveidošanos un izbeigšanos, kā arī ģimenes locekļu personiskās un mantiskās attiecības.
Laulības tiesisko attiecību izbeigšanas aspekti un problēmas ir ļoti aktuāli. Jo skar ne tikai divu cilvēku attiecības, bet izraisa noteiktas tiesiskas sekas, kuras ir saistītas ar bērnu (ja tādi ir) un mantas dalīšanu.
Darba tiks izpētīts laulības šķiršanas vēsturiskais aspekts, šķiršanas procesuālas kārtība un laulības izbeigšanas tiesiskas sekas.
Darba mērķis ir izpētīt laulības šķiršanas tiesisko regulējumu un iespējamas problēmas saistītas ar šo jautājumu.
Darba uzdevums ir: izpētīt laulības šķiršanas tiesisko regulējumu mūsdienu sabiedrībā; izpētīt laulības šķiršanas tiesību normu aspektus vēsturiskā skatījumā un veikt to salīdzināšanu ar mūsdienu likumdošanu; izanalizēt laulības tiesisko attiecību izbeigšanas institūtu – kārtību, veidus, īpatnības.
Darba struktūra ir šāda sakārtojuma, lai būtu vieglāk saprast tēmas būtību un izskatīt interesējošo problēmu no tas pamatiem.
Mērķa sasniegšanai tika izmantoti: LR Civillikums, normatīvo aktu krājums ģimenes tiesības, LR Civillikuma komentāri. Tika izmantoti arī interneta resursi.
Šajā daļa tiks aprakstītas pirmās Latvijas Republikas laika, Latvijas PSRS laikā un pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, laulības šķiršanas tiesiska regulējumā periodi
Analizējot juridisko un cita veida literatūru, var nonākt pie secinājuma, ka laulības šķiršana ir tikpat sena kā pušu kopdzīve, jo puses brīvi pārjaunoja vai izbeidza savas attiecības ar otru pusi. Civilizācijas vēsturē laulības šķiršanas juridiskais formulējums meklējams jau Babilonijas valdnieka cara Hamurapi valdīšanas laikā no 1792.gada līdz 1750.gadam pirms mūsu ēras, kas it kā atspoguļots viņa vārdā nosauktajos Hamurapi likumos – senās Babilonijas civiltiesību, krimināltiesību un procesuālo tiesību normu krājumā. …