Ko mēs Latvijā saprotam ar laulāto līgumiskajām mantiskajām attiecībām un kādās tās var būt?
Latvijā spēkā esošais Civillikums šajā ziņā ir ļoti demokrātisks laulāto mantisko attiecību tiesiskajā reglamentācijā, salīdzinot ar tā sākotnējo 1937. gada redakciju. Tas atļauj principā divu veidu laulāto mantisko attiecību režīmus:
1. laulāto likumiskās mantiskās attiecības;
2. laulāto līgumiskās mantiskās attiecības.
Šo otro režīmu laulātie var radīt, noslēdzot t.s. laulības līgumus. Laulātie šādu līgumu var arī jebkurā laikā brīvi pārgrozīt vai izbeigt. Nevar būt spēkā tādi laulības līguma noteikumi, kuri ierobežotu iespēju laulātajiem izbeigt vai pārgrozīt līguma saturu.
Vispirms, pašu laulību jau var nosaukt par līgumu, jo līguma būtība ir vienkārša-tas ir apsolījums un šī apsolījuma pieņemšana. Juridiskais jēdziens „laulības līgums” ir saistīts ar mantiskajām attiecībām ģimenes tiesībās.
Līgums (laulības līgums)- ir vairāku personu vienošanās par kādas attiecības nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu.
Jebkura laulības līguma objekts ir laulāto mantiskās attiecības. Par šādu līgumu objektu nevar būt laulāto personiskās attiecības vai laulāto attiecības ar bērniem. Latvijas likums to neparedz, lai gan dažu citu valstu likumdošanā tas nav aizliegts.
Atšķirībā no līgumu slēgšanas vispārīgajiem noteikumiem laulību līgumiem ir sava specifika. Tos var slēgt tikai paši laulātie vai arī personas pirms došanās laulībā. Pēdējā gadījumā ligums stājas spēkā ar laulības noslēgšanu. Protams, runa ir tikai par laulību, kas noslēgta atbilstoši likuma prasībām.
Studiju darba mērķis- ir sniegt nepieciešamo informāciju un zināšanas par laulāto līgumiskajām mantiskajām tiesībām Latvijā un noskaidrot šīs līgumiskās mantiskās tiesības kārtību.
Studiju darba uzdevumi:
● noskaidrot laulības līguma noslēgšanas noteikumus un kārtību;
● noteikt laulības līguma saturu;
● atklāt iespējamos laulības līguma veidus, to izbeigšanās pamatus;
● aprakstīt laulāto mantisko līgumisko režīmu Latvijas Republikā un ārvalstīs.…