Ievads
Par cik pats darbojos lauksaimniecības nozarē, un biznesa plānu rakstu par jaukta tipa saimniecību (NACE kods: 1.1 – 1.30), esmu izvēlējies pētīt tieši šīs lauksaimniecības nozares produktus: cūkgaļa, graudkopība un kartupeļu audzēšana. Esmu izvēlējies ražot tieši šos trīs produktus, jo tie savā mērā ir izmantojami, un tiek iegūti par pašizmaksu, piemēram, graudus un kartupeļus, kas brāķējas pārtikai, var izmantot kā lopbarību turpat saimniecībā cūkām.
Latvijas ir viena no tām valstīm, kurā iedzīvotāji ēd daudz gaļas produkcijas, tad rodas jautājums, kāda ir valstī cūkgaļas ražošanas struktūra un apjomi. Mēģināšu noskaidrot šo jautājumu un centīšos atbildēt pēc iespējas precīzāk šī darba ietvaros.
Vēsturiski graudkopība ir pati nozīmīgākā augkopības nozare Latvijā, tomēr pēdējos gados, lai arī graudaugu kopējās platības nedaudz palielinās, arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta rapsim.
Kartupeļi ir viens no tiem produkcijas veidiem, ar kuru Latvija var nodrošināt iekšējo tirgu, bet ar pārstrādes nozarēs ražoto produkciju mūsu kartupeļu audzētāji spēj iziet arī ārējā tirgū. Ap 30-40 % izaudzēto kartupeļu, kurus neizmanto pārtikai, pārstrādei vai sēklai, tiek izmantoti lopbarībai. Pēdējos gados nav vērojamas būtiskas kartupeļu platību un ražības tendences izmaiņas. Kartupeļu audzētāju platību lielums ir atkarīgs no pielietotās tehnoloģijas, realizācijas iespējām un saimniecības kooperācijas. Kartupeļu ražošanas nozarē mazs īpatsvars ir specializētām preču produkcijas ražotājām saimniecībām.
…