Valsts parāds nākotnē
Konservatīva parāda vadības politika devusi iespēju pēdējo desmit gadu laikā saglabāt valsts parādu mērenā līmenī, tādējādi ļaujot pārvarēt krīzes ietekmi. Lai gan parāda līmenis pēdējo gadu laikā būtiski palielinājies, tas joprojām vērtējams kā mērens.
Pašreiz prognozējams, ka vispārējās valdības parāda līmeņa pakāpeniska samazināšanās attiecībā pret IKP iespējama sākot ar 2015.gadu, pēc aizdevumu atmaksas Eiropas Komisijai (skat. attēlu).
Lai gan pēc pašreizējām prognozēm risks, ka vispārējās valdības parāds prognozējamā periodā varētu pārsniegt Māstrihtas kritērija robežu, vērtējams kā zems, tomēr, lai nodrošinātu parāda līmeņa atbilstību Māstrihtas kritērijam arī turpmāk, nepieciešams turpināt īstenot ilgtspējīgu fiskālo politiku.
Secinājumi
Valsts parāds ir neatņemama valsts budžeta sastāvdaļa. Tas sastāv no centrālā valsts parāda un pašvaldību parāda. Aizņemšanās nodrošina valsts funkciju izpildi. Sākot ar 2012.gadu Latvijas valsts parāds sāka samazināties, un parāda samazināšanas prognozējama arī nākotnē.
Centrālo valsts parādu pārvalda Valsts kase (Finanšu ministrijas pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras darbības mērķis ir efektīva valsts pārvaldes funkciju īstenošana valsts finanšu vadības jomā atbilstoši normatīvo aktu prasībām).
Latvijas valsts parāds nav liels, salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.
…