Lai valsts varētu veikt savas funkcijas, tās rīcībā ir jābūt noteiktam naudas līdzekļu kopumam. Šo naudas līdzekļu veidošana, sadale un izmantošana tiek veikta ar Valsts budžeta starpniecību. Valsts budžets ir tas, caur kuru tiek nodrošinātas pensijas pensionāriem, algas skolotājiem un ārstiem, izglītības iespējas bērniem, pabalsti bezdarbniekiem u.t.t.
Budžets ir līdzeklis valsts politikas īstenošanai ar finansiālajām metodēm, un tas ir valdības finansiālās darbības un vadības pamatā. Budžets ir svari, kuriem ir jāsabalansē valsts ienākumi un izdevumi.
Budžets un tā izpilde ir viens no svarīgākajiem indikatoriem, kas liecina ne tikai par valsts finansiālo vai ekonomisko stāvokli, bet arī par politisko situāciju valstī, tāpēc izpētot Latvijas budžeta attīstības vēsturi, ir vieglāk izprast un pamatot norises, kas ir notikušas konkrētā laikā. Caur valsts budžetu mēs redzam kādu politiku konkrētā laikā ir piekopusi valdība, kādas ir bijušas tās prioritātes. Analizējot valsts budžeta vēsturisko attīstību ir iespējams noteikt, pat kāda kurā laikā ir bijusi valsts teritoriālā uzbūve, politiskais režīms un pat valdīšanas formas.
Par darba mērķi izvirzīju valsts budžeta prioritāšu salīdzināšanu Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, LPSR laikā un mūsdienu Latvijā. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, ir uzstādīti sekojoši darba uzdevumi:
1.Valsts budžeta sistēmas, būtības, mērķu un uzdevumu teorētiskais raksturojums;
2.Valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu struktūras izpēte konkrētajā laika posmā;
3.Valsts budžeta pārpalikuma vai deficīta pastāvēšanas iemeslu analīze konkrētajā laika posmā;
4.Katra konkrētā laika posma valsts, reģiona vai vispasaules ekonomikas norišu ietekmes analīze uz valsts budžetu.
Atbilstoši darba mērķim un uzdevumiem ir veidota arī darba struktūra. Pirmā nodaļa ietver teorētisku informāciju par budžeta izstrādi, sistēmu un raksturu.…