IEVADS
Katrai valstij ir funkcijas un uzdevumi, lai tos pildītu ir nepieciešama prasmīga lielu līdzekļu izmantošana. Un, lai līdzekļus varētu lietderīgi izmantot, valsts plāno, summē paredzamos ieņēmumus un izdevumus, tas ir, veido budžetu.
Neviena valsts nepastāv atsevišķi no tās iedzīvotājiem, un tātad valsts finansiālais stāvoklis skar ikvienu valsts iedzīvotāju. Valsts budžets ļoti lielā mērā ir atkarīgs no valsts iedzīvotājiem. Iedzīvotāji tieši ietekmē valsts budžetu, maksājot nodokļus tajā.
Es jau vairākus gadus interesējos par Latvijas valsts budžetu: pētu budžeta ieņēmumu un izdevumu struktūru un izmaņas, novēroju un analizēju tendences un mēģinu atrast skaidrojumus. Un šajā kursa darbā es turpinu jau iesākto.
Savos iepriekšējos pētījumos es noskaidroju, ka vislielākais budžeta ieņēmumus veido nodokļu ieņēmumi (vidēji apmēram 86%). Savukārt vislielākos nodokļu ieņēmumus veido nodarbinātības nodokļi (2003.gadā tie sastādīja 52%). Pamatojoties uz šo likumsakarību un ekonomikas teoriju, var apgalvot, ka nodokļu kopējie ieņēmumi ir atkarīgi no atsevišķu nodokļu ieņēmumiem. Taču savā kursa darbā, izmantojot ekonometriskās metodes, es vēlos noskaidrot, cik lielā mērā nodokļu ieņēmumi ir atkarīgi no nodarbinātības nodokļu ieņēmumiem.
…