Mūsdienās, kad nauda kā materiāla vērtība bieži vien ieņem būtiskāko lomu daudzu cilvēku dzīvēs, ikvienam ir svarīgi izzināt un izprast visdažādākās ekonomiskos procesus un darbības, jo zināšanas šajā jomā ne tikai paaugstina mūsu erudīcijas līmeni, bet arī palīdz izsekot naudas ceļam no mūsu makiem līdz valsts kasei, kas, diemžēl, daudziem mūsu valsts iedzīvotājiem ir svešs un nezināms.
Šāda – „Valsts budžeta analīze 2007. g.” – zinātniski pētnieciskā darba (turpmāk tekstā – ZPD) tēma tika izvēlēta, jo pēdējā laikā, kopš Latvija ietilpst vairāku starptautisku organizāciju sastāvā, īpaši ES, aktuāli kļuvuši dažādi ekonomiski jautājumi un problēmas, kas cieši saistīti ar valsts budžetu – to skaitā inflācijas pieauguma problēmas risināšana, dažādu sfēru, piemēram, sociālās aizsardzības sistēmas, izglītības sistēmas un veselības aprūpes sistēmas modernizēšana atbilstoši ES direktīvām, caurredzamas iekšējās kontroles un pārraudzības sistēmas veidošana un, visbeidzot, ES piešķirto līdzekļu efektīva apgūšana pilnā apjomā, tādējādi nodrošinot valsts attīstību un izaugsmi. Tāpēc, mūsuprāt, ir ļoti svarīgi izprast procesus un pārmaiņas, kādas pašlaik noris valsts fiskālajā politikā.
Uzsākot pētniecību šī darba ietvaros, tika izvirzīta šāda hipotēze:
Izglītības un zinātnes ministrijai atvēlētie valsts budžeta līdzekļi ir nepietiekami, lai sasniegtu izvirzītos mērķus.
Šī ZPD ietvaros tiks pētītas šādas problēmas un jautājumi:
Latvijas valsts Izglītības un zinātnes ministrijas finansējums;
inflācijas līmeņa izmaiņas 2007. gadā;
valsts budžeta izstrādes pamatprincipi.
Darba mērķi ir :
izvērtēt Izglītības un zinātnes ministrijas finansējumu 2007. g. un noskaidrot iedzīvotāju viedokli par to;
izpētīt, izprast valsts budžeta izstrādes principus;
izpētīt un izvērtēt inflācijas līmeņa cēloņus un iespējamās sekas valsts ekonomikā; noskaidrot iedzīvotāju viedokli šajā jautājumā.
Šajā darbā tiks pētīti un analizēti, pēc autoru domām, svarīgākie jautājumi un makroekonomiskās problēmas Latvijā, uz kurām balstās valsts turpmākā ekonomiskā izaugsme un attīstība tuvāko gadu laikā. Ikvienam Latvijas iedzīvotājam jābūt informētam par jaunākajām tendencēm tik būtiskā jomā kā valsts fiskālā politika, jo ar to netieši ikdienā nākas saskarties ikvienam.…