Pētījuma problēma: Upes brīvi plūst un vērstas uz Rīgas jūras līci un Baltijas jūru, un slāpekļa un fosfora pārnese ar virszemes ūdeņiem veicina Baltijas jūras eitrofikāciju.
Tēmas izvēles pamatojums: Baltijas jūra barības vielu ieplūdes rezultātā ir viena no apdraudētākajām jūras ekosistēmām pasaulē.
Klimata pārmaiņas ietekmē virszemes noteces samazināšanos un ūdensteču, ūdenstilpju aizaugšanu, barības vielu koncentrācijas ūdenī palielināšanos un fitoplanktona biomasas pieaugumu.
Pētījuma tēma: Latvijas upju baseinu hidroloģiskā modelēšana ES un Latvijas vides politikas ūdens resursu efektīvas izmantošanas nodrošināšanai.
Pētījuma mērķis: aprobēt ArcGIS Pro modelēšanas instrumentu Hydrology virszemes noteces un upju baseinu veidošanai, kurus turpmāk var izmantot biogēno vielu koncentrācijas analīzei.
Pētījuma uzdevumi:
• Veikt zinātniskās literatūras un publikāciju par vides politiku ūdens resursu ilgtspējīgai izmantošanai un tās kvalitātes saglabāšanai analīzi;
• Analizēt virszemes noteces režīmu ietekmējošos klimatiskos faktorus;
• Izmantot ESRI ArcGIS Pro ģeotelpisko instrumentu Hydrology un vizuālās programmēšanas valodu ModelBuilder;
• Veikt vidējās gaisa temperatūras un nokrišņu prognozēšanu Microsoft Excel 365 vidē ar Forecast funkciju;
• Analizēt LVĢMC datus par Nkop, Pkop un hlorofila a koncentrāciju virszemes ūdeņos.
Pētījumā izmantotās metodes: ģeotelpiskā metode ESRI ArcGIS Pro 2.9 vidē (ArcGIS Pro) un matemātiskā metode Microsoft Office 365 Excel vidē statistisko datu analīzei un prognozēšanai.
ArcGIS Pro programmas licenci ES Skolas programmas ietvaros nodrošināja SIA Envirotech, skola piedalās šajā projektā no 2016. gada.
Modelēšanu var veikt arī ar citām programmatūrām, piemēram, Bentley MicroStation GeoGraphics, Autodesk AutoCAD, Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes izstrādātu programmatūru HiFiGeo un skriptu sistēmu automatizētai hidroģeoloģisko modeļu izveidei no ģeoloģiskajiem datiem.…