Mana referāta tēma ir Latvijas tiesību sistēmas raksturojums. Šo tēmu, es izvēlējos, jo mūsdienās tā ir svarīga nozare, ar kuru mēs visi regulāri sastopamies. Tiesību sistēma skar jebkuru cilvēku, neatkarīgi no tā vai viņi vēlas to vai nevēlas, jo tā reglamentē mūsu uzvedību, tiesības un pienākumus.
Tiesību sistēma plašākā nozīmē saprot kā tiesību saimi, bet šaurākā nozīmē nacionālo tiesību sistēma, kā Latvijas valsts tiesību sistēma. Latvijas tiesību sistēma ir veidojusies pēdējo 150 gadu laikā visdažādāko tiesību kultūru ietekmē. Mūsdienu Latvijas tiesību sistēma pieder pie romāņu – ģermāņu tiesību sistēmas grupas.
Tiesību sistēma ir tiesību nozaru kopsakarība, kā arī iekšējais veidojums, kurš izpaužas valstī darbojošos normu vienotībā un saskaņotībā. Tā ir objektīva pastāvoša tiesiska uzbūve, kas izpaužas vienotā tiesību iedalīšanā atsevišķās nozarēs, institūtos, kas ir savstarpēji saistīti. Iedalījumi, nozares tiek noteikti, lai Latvijas tiesību sistēmu būtu vienkāršāk apgūt un pielietot.
Latvijas tiesību sistēmai raksturīgs tiesību grupējums pa nozarēm, kā arī iedalījums publiskajās un privātajās tiesības.
Tiesību iedalījums pa nozarēm ir būtiska kategorija tiesību sistēmā. Galvenās tiesību nozarē ir: konstitucionālās tiesības, administratīvās, finansu un nodokļu, civiltiesības, krimināltiesības, vides aizsardzības, darba, civilprocesuālās, ģimenes un starptautiskās tiesības.
Šobrīd ir aktuāla jauno tiesību nozaru veidošanās un tā rezultātā rodas tiesību nozaru klasifikācijas problēmas. Tāpēc labāk nesadrumstalot Latvijas tiesību sistēmu, tādejādi sekmējot augstāku izpratnes līmeni cilvēkos par tiesību sistēmu.
Valstīs, kas pieder Eiropas kontinentālajam tiesību lokam, tajā skaitā Latvijā, ir pieņemts tiesību dalījums privātajās un publiskajās tiesībās. Šis dalījums ir radies jau Senajā Romā, kad tika izšķirts, kā interesēs darbojas konkrētais likums – kāda indivīda vai arī valsts, sabiedrības interesēs. Kā arī, lai būtu vieglāk nošķirt tiesību nomas un līdz ar to vieglāk tās piemērot. Grūti norobežot privātās intereses no publiskām – katram privāttiesiskam institūtam jārespektē publiskās intereses.
Privātās tiesības pastāv attiecībā starp vienu cilvēku un otru, kuri ir tiesībās vienlīdzīgi tiesību subjekti. Publiskajās attiecībās pastāv attiecības starp valsti, kā virskundzības nesēju un cilvēku kā padoto juridiskajā ziņā.
Referāta mērķis ir izpētīt Latvijas tiesību sistēmu, tās iedalījumu privātajās un publiskajās tiesībās, kā arī tiesību nozaru kvalifikāciju un noteikt tiesību normas nozīmi tiesību sistēmā.…