SECINĀJUMI
1. Par konkurētspējas jēdzienu pēdējās desmitgades izraisījušas plašas diskusijas starp dažādu skolu pārstāvjiem, taču vienotas konkurētspējas definīcijas nav izdevies radīt.
2. Zinātniskajā literatūrā konkurētspēja tiek definēta kā uzņēmumu spēja saražot preces un produktus, kas atbalstu starptautiskajiem standartiem un ko uzņēmums spētu piedāvāt vietējā un ārvalstu tirgos par izdevīgākiem nosacījumiem nekā to konkurenti.
3. Vairums ekonomikas ekspertu konkurētspēju raksturo kā uzņēmuma produktivitāti, efektivitāti.
4. Tirgus konkurences procesā piedāvājums un pieprasījums kļūst stabils, kas arī izlīdzinās cenu, tādējādi veicinot izgudrojumus un inovāciju darbību.
5. Uzņēmumu konkurētspēja uzsver, ka organizācijai ir jānodrošina produkti un pakalpojumi, par kuriem pircēji vai klienti būtu gatavi maksāt taisnīgu cenu.
6. Uzņēmumu konkurētspēju spēj ietekmēt vairāki faktori, kas saistīti gan ar paša uzņēmuma organizāciju kā, piemēram, struktūru, kompetenci un spēju ieviest jauninājumus, kā arī citu materiālo un nemateriālo faktoru pielietošanu, kā arī konkurētspēju ietekmē ārējas vides faktori, pie kuriem var nosaukt valsts nodokļu politiku, ekonomiskā vide, sociālie apstākļi valstī.
7. Pēdējos gados izveidojusies intensīva konkurence starp uzņēmumiem pēc investīcijām, taču investīciju procesā svarīga ir atdeve, līdz ar to investīciju stratēģija balstās uz investēšanu zināšanas, jaunās tehnoloģijās un cilvēkos.
8. ĀTI aptver materiālos un nemateriālos aktīvus, kas ietver kapitālu, tehnoloģijas, zināšanas, prasmes, zīmola nosaukumu, organizatorisko un vadības praksi, tādējādi investīcijas tiek uzskatītas par galveno uzņēmumu līdzekli, lai palielinātu ražošanas efektivitāti.
…