Latvijā viens no visvairāk diskutētākajiem jautājumiem ir – pie kādas varas pieder prokuratūra?
Autore savā darbā mēģinās izpētīt šo aktuālo jautājumu un atrast atbildi. Atrisināt šo jautājumu palīdzēs studiju darba pētījums par Latvijas Republikas Prokuratūras funkcijām.
Autore izvēlējas šo tematu, lai nostiprinātu savas zināšanas studiju kursā „Tiesību aizsardzības iestādes” un izpētītu viņai interesējošus jautājumus par Latvijas Republikas Prokuratūru. Autores galvenais mērķis – pēc iespējas ieinteresētu sabiedrību tiesību aizsardzības iestādes funkciju realizāciju problēmās, un aicināt cilvēkus iedomāties par tiem un atrast kopējo risinājumu.
Prokuratūra ir viena no tiesību aizsardzības iestādēm, un mūsdienās pat svarīgākā instance, kurai jānodrošina likuma izpilde ,un kura ir cilvēku pamattiesību aizstāve.
Arī savā darbā autore izskatīs prokuratūras funkciju realizāciju traucējošos faktorus un mēģinās piedāvāt savu risinājumu šo faktoru ierobežošanai, lai prokuratūra kā tiesību aizsardzību iestāde varētu attīstīties un pilnveidoties.
Saskaņā ar Prokuratūras likumu - Prokuratūra ir tiesu varas institūcija, kas patstāvīgi veic uzraudzību pār likumības ievērošanu noteiktās kompetences ietvaros.1
Zināšanu ieguve par pašreizējo prokuratūras vietu un lomu Latvijas tiesību sistēmā un tās funkcijām apvienota ar vēsturisku atskatu uz prokuratūras attīstības posmiem.
Darba mērķis ir iepazīties ar Latvijas Republikas Prokuratūras vēsturi, struktūru un funkcijām. Darba mērķa sasniegšanai veicamie uzdevumi ir šādi:
1) izpētīt normatīvos aktus, kas regulē Latvijas Republikas prokuratūras darbību,
2) pētīt periodiku un literatūras avotus, kas veltīti Latvijas Republikas prokuratūras vēsturei,
3) noskaidrot prokuratūras funkcijas un to realizācijas problēmas,
4) izpētīt prokuratūras struktūru un tās vienību darbību.
Darba autore savā darbā izmanto aprakstošo un vēsturisku izpētes metodes, kā arī salīdzinošo metodi, ar kuras palīdzību Latvijas Republikas Prokuratūra tiek salīdzināta ar prokuratūrām citās valstīs pēc prokuratūras vietas valsts mehānismā.
Pētījumu objekts ir Latvijas Republikas prokuratūras iestādes.
Pētījuma bāze ir normatīvie akti, kas regulē Latvijas Republikas Prokuratūras darbību ( Prokuratūras likums, Kriminālprocesa likums un citi) un V.Blūzmas, A.Meikališas un citu autoru vēsturiskie apskati par prokuratūras darbības attīstību.…