Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:393611
 
Vērtējums:
Publicēts: 06.06.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

1919. gada jūlijā tika pieņemts Satversmes sapulces vēlēšanu likums. Balsstiesības tika piešķirtas visiem Latvijas iedzīvotājiem no 21 gadu vecuma. Vēlēšanas notika 1920. gada aprīlī. Bija paredzētas 152 vietas un piedalījās 24 partijas un organizācijas. Visvairāk vietu ieguva sociāldemokrāti – 58. Otrajā vietā Zemnieku Savienība – 26 vietas un Latgales Katoļu Zemnieku partija. 17 vietas – minoritāšu pārstāvjiem.
Galvenais Satversmes sapulces uzdevums bija izstrādāt konstitūciju un agrāro reformu. 1920. gada 1. maijā sapulce sāka darbu Čakstes vadībā.
Lai risinātu agrāro jautājumu, izveidoja speciālu 40 vīru komisiju. Līdz Pirmajam Pasaules karam latviešu zemnieki bija izpirkuši no muižniekiem aptuveni 40 % zemes. Pārējā zeme piederēja muižniekiem un valstij. Latgalē ap 250 000 hektāru piederēja poļu muižniekiem.
Likums par agrāro reformu aptvēra veselu likumu bloku, kurus pieņēma no 1920. – 1924. gadam. Likuma pamatā bija valsts zemes fonda izveidošana, kurā iekļāva valsts, privātās un baznīcu muižu zemes, mežus, ūdeņus, klostera zemes. Izveidotajā fondā bija 3 396 000 hektāru zemes.
Muižniekiem, kuri nebija cīnījušies pret Latvijas neatkarību, atstāja ap 50 hektārus zemes – pārējo konfiscēja bez atlīdzības.
No šī fonda ap 52 % (meži, ezeri, lauksaimniecībā neizmantotās platības) palika valsts īpašumā. Pārējo pārdeva bezzemniekiem un sīkzemniekiem, līdz ar to radās jaunsaimniecības (22 hektāri). Par zemi bija jāmaksā 10 – 20 lati par hektāru. Brīvības cīņu dalībnieki maksāja pusi no summas, kara invalīdi saņēma zemi par brīvu. Valsts piešķīra kredītus celtniecības materiālu un inventāra iegādei. Reforma tika veikta ļoti pakāpeniski (līdz 1930. gada vidum). Tā lielā mērā pārvērta visu lauku dzīvi un sabiedrību. 1935. gadā bija 3 700 viensētas. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1135589
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties