Lai varētu runāt par LR monetāro politiku, sākotnēji ir jānoskaidro - kas tā ir un kas to regulē, kā arī jāuzzina tās vēsture un attīstība.
Monetārā politika ir Latvijas Bankas veiktie pasākumi, lai ietekmētu tautsaimniecību ar apgrozībā esošās naudas apjomu.
Par monetāro politiku Latvijā pilnībā atbild Latvijas Banka. Lai īstenotu saskaņotu makroekonomisko politiku, tā cieši sadarbojas ar Latvijas Republikas Saeimu un Finansu ministriju.
Latvijas Banka ir Latvijas Republikas centrālā banka. Latvijas Bankas galvenais mērķis ir, īstenojot monetāro (naudas) politiku, regulēt naudas daudzumu apgrozībā, lai saglabātu cenu stabilitāti valstī, tādējādi veicinot Latvijas ekonomisko un finansiālo stabilitāti un izaugsmi. Latvijas Banka emitē valsts nacionālo valūtu - latu. Tā ir izveidojusi un nodrošina starpbanku maksājumu un norēķinu sistēmas darbību Latvijā. Tā apkopo finanšu statistikas datus un sagatavo valsts maksājumu bilanci.
Pateicoties veiksmīgai naudas reformai, ieviešot apgrozībā nacionālo valūtu, un Latvijas Bankas īstenotajai stingrajai monetārajai politikai, inflācijas pieauguma process tika apstādināts. Izvirzot ilgtermiņa mērķi - nodrošināt zemu inflāciju, Latvijas Banka izvēlējās fiksētā valūtas kursa politiku.
Latvijas prioritāte ir iestāšanās Eiropas Savienībā (ES), un Latvijas Bankas izvirzītais un veiksmīgi īstenotais mērķis - cenu stabilitāte - atbilst arī Eiropas Centrālās bankas mērķim.
Lai varētu skaidrāk un vairāk uzzināt par Latvijas banku un tās monetāro politiku, turpmākajās nodaļās ir īsi un konkrēti apskaidrota gan vēsture, gan straujā attīstība, gan arī monetārā politika detalizētākā fonā.…