SECINĀJUMI
1. Nacionālkomnistu darbība Latvijā sāka attīstīties kopš 1956. gada Padoju Savienības komistiskās partijas (PSKP) 20. kogresa. Šī stravojuma darbība izpaužās Latvijas PSR migrācijas jautājumos, ar krievu un latviešu valodas attīstību valstī, kompartijas biedru privileģētajā stāvoklī.
2. Nostiprinoties komunistiskajam režīmam, nacionalizācijas process skāra arī tautas reliģisko dzīvi. PSRS nolēma cīnīties pret baznīcas noteicošo lomu sabiedriskajā dzīvē. Līdz ar to tika propagandēts ateisms: Augstskolās – zinātniskais ateisms, skolās – organizēja vairākus pasākumus un konkursus, kas tika saistīti ar ateismi propogandēšanas tēmu.
3. Balstoties uz reālo cilvēku atmiņām, var secināt, ka nekādi padomju valsts rīkojumi nevarēja pilnīgi iznīcināt reliģiskās draudzes un aizliegt cilvēkiem ticēt Dievam un veikt reliģiskās ceremonijas.
4. Par Trešās atmodas sākumu ir pieņemts 1986. gads, kad septembrī Jūrmalā notika PSRS un ASV sabiedrības pārstāvju tikšanās – Čatokvas konference. Trešās atmodas norisi var sadalīt vairākos posmos. Taču tieši 1. un 2. posms ļauj spriest par atmodas piekritēju sākotnējiem mērķiem un arī par pašas atmodas cēloņiem.
5. Galvenās organizācijas, kas pamodināja tautas aktivitāti, bija Helsinki - 86, LNNK, Vides aizsardzības klubs.
6. LNNK galvenais uzdevums bija panākt Latvijas Republikas demokrātiskā valstiskuma un politiskās suverenitātes realizēšanu, ekonomiskās neatkarības nodrošināšanu, demogrāfiskā stāvokļa normalizēšanu un kultūrtradīciju aizsardzību.
…