Visās demokrātiskās valstīs bez centrālās varas un pārvaldes institūcijām izveidotas un darbojas pašvaldības. Pašvaldības uzskata par katras demokrātiskas iekārtas pamatu, par demokrātijas šūpuli un arī spoguli – jo attīstītākas ir pašvaldības, jo lielāka demokrātija.
Tieši pašvaldību līmenī ir lielākas iespējas iesaistīt pilsoņus pārvaldes darbā, izmantot viņu zināšanas un spējas dzīves apstākļu uzlabošanai. Tieši šie ir vislabākie nosacījumi, lai radītu vietējo iedzīvotāju prasībām atbilstošu sabiedrību, par kuru viņi jūt atbildību. Stiprinot pašvaldības, stiprinās visa tauta, tiek realizēta efektīvāk un demokrātiskāka sabiedrības politika.
Bez pagātnes nav nākotnes. Tieši tāpēc autors ir izvēlējies referāta tēmu par pašvaldību attīstību vēsturi. Lai varētu objektīvi spriest par mūsdienu pašvaldību attīstību līmeni ir jāiziet cauri visai tās attīstības vēsturei. Valsts pārvaldes darbība skar visu valsti, pat visattālākos provinču novadus, tāpēc nevarēja būt ne domas par vienīgu pārvaldes lietu nokārtošanas biroju – galvaspilsētā Rīgā. Tāpēc bija nepieciešami vietējie pārvaldes orgāni, kas darbotos noteiktos rajonos un valsts teritorijas daļās.
Darba mērķis ir īsumā apskatīt visus pašvaldību sistēmas attīstības posmus un salīdzināt ar mūsdienu pašvaldību sistēmu, vai ir kas būtiski mainījies un kādi ir pašvaldību veidošanas galvenie principi.…